MAINSTREAMOVÝ DETOX

15:30

ČTVRTEK 25.ČERVNA25.ČERVEN 2026

2026-06-24 - Studio Berlin - Mgr. Jiři Kobza - Migrační pakt EU, Green Deal a globální politika

Spolek Svobodné rádio

2026-06-24 - Studio Berlin - Mgr. Jiři Kobza - Migrační pakt EU, Green Deal a globální politika

Přepis videa

Zobrazit / skrýt přepis

Vážení a milí posluchači, vážení a milí diváci, já vás vítam při poslechu, no vlastně diváci už ne jenom posluchači, já vás vítam při poslechu našeho dnešního vydání pořadu Pozvání přijal.

Evropská unie pokračuje v zavádění migračního paktu, který vyvolává ostré reakce napříč členskými státy.

Současně sílí spory o budoucnost Green Dealu, dopady takzvané klimatické politiky na evropský průmysl, zemědělství i životní úroveň obyvatel.

A vedle těchto témat samozřejmě budeme věnovat také aktuálnímu vývoji ve světové politice, měnícím se mocenským vztahům mezi světovými velmocemi, bezpečnostní situaci v Evropě a dalším událostem, které mohou ovlivnit budoucnost České republiky i celé Evropské unie.

Pozvání do dnešního vysílání přijal pan Mgr. Jiří Kobza. Pane Kobza, já vás vítam ve vysílání.

Pěkný dobrý večer.

>> Dobrý večer vám i posluchačům z rozpálené a zpocené Prahy.

>> Pane Kobza, než se pustíme do našeho povídání, tak já tady mám ještě na úvod dvě informace, takové povinnosti. Telefonní číslo do studia, kam posílejte SMS dotazy na pana Kobzu, je 734 807 379, a samozřejmě jsme rádi i za vaši podporu, za vaše příspěvky, protože bez nich by naše rádio nemohlo fungovat. Bankovní číslo účtu je 270 091 8911/2010. Obě informace najdete na našich webových stránkách na pravé straně.

Tak pane Kobza, současná vláda, která je vedená Andrejem Babišem, migrační pakt Evropské unie oficiálně odmítla. Už v prosinci minulého roku přijala usnesení, podle kterého vláda odmítá současnou podobu migračního paktu. Samozřejmě odmítá migrační kvóty a požaduje zpřísnění tohoto paktu. Kabinet prosazuje řešení nelegální migrace mimo území Evropské unie včetně návratových center a důslednější návratové politiky.

Ale pozor, Česká republika musí část evropských pravidel implementovat, protože pakt již vstoupil v platnost 12. června, připomenu, na úrovni celé Evropské unie. Česká republika zároveň ale získala výjimku z některých povinností solidarity kvůli vysokému počtu takzvaných uprchlíků z Ukrajiny.

No a já se vás, pane Kobza, chci zeptat na první věc. Ten migrační pakt, jak jsem již zmínil, vstoupil v platnost. Jaký konkrétní dopady může mít na Českou republiku v horizontu následujících let, ne krátkodobě, ale dlouhodobý dopad.

>> Tak pane Chitro, víte, víte dobře, že já proti migračnímu paktu v jakékoliv formě bojuju už někdy od roku 2014.

>> Mhm, jo.

A ten boj je bohužel zatím marný, ale přesto všechno: když bývalý státní tajemník Prouza začal vykládat v roce 2014, že musíme přijímat emigranty z Afriky a z Blízkého východu, tak ve mně chytli saze, protože jsem říkal, já mám za sebou čtrnáct let na Blízkém východě a jeden a půl roku na africkém venkově. Mě nikdo tady nebude vykládat o nějakých atomových fyzicích, profesorech a doktorech, kteří se od nich sem hrnou, protože tam nikdo takovej není, že jo. To jsou lidi, kteří žijí úplně jiným způsobem. To, že v Africe je průměrná délka života nějakých 32 let, není samo sebou. Tam prostě největší problém je násilí mezi lidma.

>> Hm.

A bojoval jsem proti tomu velmi i v prvním období, když jsem byl v parlamentu, to znamená od roku 2017 do 2021, kdy jsem byl místopředsedou Výboru pro evropské záležitosti. A v té době se jednalo hodně o takzvaných kvótách, že budeme muset přijímat určité kvóty.

>> Ano.

Jenomže proti tomu se shvědy širokého odporu a tak Evropská komise s Evropským parlamentem vymysleli, já tomu říkám Eurospeak, jo, jako když měl Orwell v tom 1984 ten speak, jako takovou tu hantírku, kterou nikdo nerozuměl, ale která vypadala hezky, tak Evropská unie má Eurospeaky, prostě slova, která používají, mají úplně jiný význam než běžná řeč, jo. Já jsem dokonce k tomu napsal nějaký článek na Parlamentní listy, kde jsem udělal jakoby překladový slovník.

>> Mhm.

>> No, já si na to pamatuji.

>> Potom přišli tedy s tím, že to bude jakoby reinterpretováno a z těch kvót, které vycházely jako z přemísťování, tak udělali slovo přesídlování, jo, umzí dlunk nebo resettlement.

>> Ano.

Jenomže tomu předcházela ještě celá řada dalších opatření, řekl bych vyčůraných, protože v té době těch kvót byl největší problém s nelegální migrací. Takže oni na to nešli způsobem, jak zastavit nelegální migraci, že jo, protože když se Evropská komise sešla na Sicílii na nějaké poradě.

>> Hm.

>> Tak čtrnáct dní tam nevyplula jediná rybářská loďka, taky nepřiplula.

>> Takže dá se to uzavřít.

Všechny ty řeči o tom, že prostě se to nedá hlídat, že evropské pobřeží je příliš členité, jsou vypálené.

>> Ano.

>> A oni vymysleli totiž tu věc, že vyřeší nelegální migraci tím, že ji zlegalizují. Jo. A dobře mě poslouchejte teďko.

V té době, když jsem ještě dojížděl do Rady Evropy, do plenárního shromáždění, kde jsem byl v migračním výboru právě proto, abych se dozvěděl, o co vlastně jde, tak oni vymysleli, že budou po Africe a v Blízkém východě vytvářet migrační centra, kam budou chodit lidi, kteří se chtějí přestěhovat do Evropy. Oni jim vydají nějaké dokumenty.

>> Hm.

Na základě kterých vlastně z těch budoucích, potenciálních nelegálních migrantů vytvoří legální žadatele o pobyt a o azyl. Já si to nevymýšlím, prosím vás pěkně, jo? Jakkoliv to zní absurdně.

Pak je naložej do letadla, odvezou je do Evropy, nejspíš do Německa, protože ten migrant musí požádat o pobyt nebo o azyl v první zemi, jo, vlastně kde překročí hranice Evropské unie.

>> Ano.

>> Takže když ho letecky dopravej do Berlína, tak první země bude Německo. Jo. A odtamtaď ty legalizované nelegální migranty budou redistribuovat nebo přesídlovat do zemí, které nejsou zasaženy migrační krizí. Teď cituji přímo ten migrační pakt, což jsou země střední a východní Evropy.

>> Mhm.

>> Co tam takhle stálo?

No a samozřejmě to taky vyvolalo nějaký odpor, ale oni se s tím zas tak moc nezabývali, protože došlo totiž k tomu, že ten počet těch nelegálních migrantů v tom smyslu spadnul do kolonky legálních žadatelů o pobyt a o azyl. Kdežto ten počet těch nelegálních, skutečně nelegálních migrantů se zmrskl na ty úbožáky, kteří se snažili tady přeplavat Moravou a přejít Karpaty a prostě se dostat do toho Německa nějakým po svém, jo.

>> Kterejch už samozřejmě zdaleka není tolik, jo.

Takže tím v podstatě vyřešili tu otázku nelegálních migrantů. Ale teď je zásadní otázka: koho si nechaj a koho pošlou k nám. Jo. To znamená, když tam přijede člověk, který vytáhne maturitní vysvědčení a řekne, že je nějakej, já nevím, vyučenej obráběč nebo něco takovýho, tak toho si tam nechaj.

Ale když tam přijede člověk, který má opálené konečky prstů a tvrdí, že je siřán, přitom neumí arabsky ani slovo, je černý jak Kanada, tak toho pošlou k nám.

>> Hm.

>> A nikdo neví, jestli to je válečný zločinec, kriminálník, narkoman, prostě násilník nějakej, jo, prostě takhle těchto výluhů nám chtějí posílat minimálně 30 000 každý rok.

>> Mhm.

A to je, a ten migrační pakt za Českou republiku podepsal zločinec Rakušan >> jako ministr vnitra.

>> Ano.

Ano.

>> To nesmíme zapomínat.

Každého migranta, kterého potkám tady, tak já říkám: "Ty seš tady díky Rakušanovi."

>> Mhm.

>> No, za to vděčíme Rakušanovi, jo, protože ten základní princip, že jsme svobodná země a jenom naše úřady a podle našich zákonů budeme rozhodovat, kdo tady s náma může být a kdo ne, protože to je naše země, jo?

>> Ano.

>> Tak oni tohle všechno prostě pošlapali, poplivali, zničili, jo, a řekli: ne, o tom, kdo tady bude dostávat dávky a bude tady prostě žít na náš úkor, tak to rozhodne nějakej úředník Bruselu, kterej tady v životě nebyl.

>> Mhm.

A to je vlastně ta hlavní chinta migračního paktu jako takovéhο, že prostě oni se snažej těmahma různejma obezličkama a těmhle tím, že dávají těm slovům jiný význam, tak se snažej prostě je sem dostat.

A já osobně, to je můj osobní názor, si myslím, že ten tlak na to dostat ty migranty k nám vychází z vnitropolitické situace, která je na západu od našich hranic.

>> Ano,

>> kde se lidi, hlavně ženy, bojej po setmění vystrčit nos na ulici a už jim to dávají nějakým způsobem najevo, protože vyhrává AFD.

>> Mhm.

>> A tak oni prostě, protože jim říkaj: "Hele, jak je možný, že v Praze, když jde holka do kina a vrací se v 11 domů, tak se jí nic nestane, když jde sama? A jak je možný, že tady prostě, když se v 7 hodin se tmí, tak já už nemůžu jít nakoupit?"

>> Jo,

>> takže oni ten bordel, který mají u nich, který tam zavedla Merklová, nositelka Kalergiho, mimochodem, jo?

>> Tak oni se snažej exportovat k nám, aby ten rozdíl nebyl tak veliký.

Přitom z Holandska, z Německa už se tisíce lidí stěhují prostě na východ, hlavně do Maďarska, tam k Balatonu. Tam už vznikají celé německé a holandské vesnice.

>> Ano.

>> Protože oni říkaj: "V tom Německu už se prostě nedá být."

>> Jo.

>> A já se jim vůbec nedivím.

Zatím až doteďka nás tady chránila před migrací, popravdě řečeno, pane Chytro, naše rasistická pověst.

>> Ano, ano,

>> nízké dávky.

Jenomže druhej zločinec Sobotka podepsal takzvaný sociální pilíř Evropské unie,

>> kterej naštěstí nevstoupil v platnost, podle kterého ti migranti měli dostávat stejné dávky po celé Evropské unii.

>> Na to si taky pamatuju,

>> že i nejhloupější migrant, ať už je z kterékoliv země, ví, že z 920 eur se žije daleko lépe v Čechách nebo v Bulharsku, než v Německu.

>> Jo.

>> Hm.

>> No a takže to je, to je k migračnímu paktu jako takovému. To je prostě zločin obrovský.

Ale my ty zločiny musíme chápat v komplexu, ne jednotlivě, protože pane Kopáč, když rozbijete velkej problém na spoustu bagatelných problémů, tak v podstatě není velkej problém.

>> Jo.

>> Ano.

>> Ale ta migrace, to je jenom jeden problém prostě z těch mnoha, který se na nás zvali z Evropské unie.

Než se k těm dalším problémům dostaneme, tak já u toho migračního paktu chci ještě zůstat, protože tam je potřeba, aby naši posluchači a vůbec lidé věděli, co se pod ním všechno skrývá. Nejenom to nějaká povinnost předrozdělit migranty a podobně.

Ale já to chci s váma rozebrat opravdu detailněji.

Ten migrační pakt Evropské unie vychází z původního globálního paktu o řízené, bezpečné a regulérní migraci OSN.

Vy jste tady zmínil Sobotku a v roce 2015 tenhleten migrační pakt OSN byl protlačován. Tenhleten pakt Evropské unie je v podstatě téměř jako přes kopírák, jo. Obsahuje prostě ty zásadní věci, zejména tu legalizaci nelegálních migrantů, >> plus ty kvóty.

>> No, pane Chytro, to byly ty marakézské a kartanské protokoly.

>> Ty se na to ano, ano.

>> New Yorská deklarace a další.

>> Ano, přesně.

Na newyorskou deklaraci už za Babiše podepsal několik členů vlády, ale velvyslanec při OSN na základě zřejmě nějaké instrukce, kterou dostal, ale to už tady zvládnul Babiš.

>> Hm.

>> Jo, takže taky nevynecháváme Babiše tady z toho.

>> Jo.

>> Ano.

No, každopádně ten, teď mi vysvětlete jednu věc. Proti tomu globálnímu paktu OSN se zvedla docela dost ostrá nejen kritika, ale i odmítnutí. Odmítlo to Slovensko, odmítlo to Maďarsko, odmítla to Česká republika, odmítlo to Polsko. Pozor, odmítlo to ale třeba i Rakousko.

A jak je možné, že když tenhleten původní pakt neprošel za relativně silného odmítnutí některých členských států Evropské unie, tak po několika málo letech nám tady Evropská unie protlačila vlastně téměř totožný pakt, který ale nyní vstoupil v platnost. Tam nebyla nutná jednotná shoda, nebo jak je možný, že to vstoupilo v platnost?

>> Víte, ty evropské záležitosti fungují jako domino, jo? Je to systém deklarací, který vydává buďto to pionýrské shromáždění Rady Evropy nebo některé výbory a podobně.

>> Hm.

>> Kdy prostě se dělá nezávazná deklarace: musíme pomáhat oběma migrantům, kteří prchají z válečných zón. Dobře.

>> Další věc. Musíme pomáhat migrantům, co prchají přes moře, aby se neutopili. Dobře. Musíme pomáhat migrantům, kteří prchají přes moře a dostali se do Evropy, tak aby tady neumřely hlady. Dobře.

A tak dále to pokračuje prostě, jak když stavíte ty kostky dominálně.

>> Hm.

>> A dojde to v té poslední kostce, kde bude, že prostě migrant má nárok nebo má mít nárok na nějakou finanční podporu, jo?

A teďka tady se toho chytne nějaká ngo, že jich asi 100 000 nebo kolik, a to, že prostě ten migrant ty peníze nedostane. Jde to k soudu.

>> Hm.

>> Jo.

>> A ten soud, stejně jako dnes Ústavní soud, odsoudil vládu, že nechce vzít prezidenta na výlet z Istanbulu. Manžel se tam tolik těšil.

>> Hm.

>> Tak to to odsoudí a tím pádem ta první kostička padá.

A teďka tím pádem, když padne ta první kostička, tak najednou se stanou vymáhatelnýma všechny ty kostičky, který tam byly předtím.

>> Hm.

Pane Kopáči, promiňte, já se omlouvám, že vám do toho skáču, ale já potřebuju, abyste mluvil zpříma na ten mikrofon, protože jak sedíte takhle z boku, tak ten zvuk utíká. Já se moc omlouvám.

>> Ne, ne, ne, děkuju za připomínku. Já jsem se trošku rozhláš. Děkuju.

>> Už je to lepší.

>> Už je to lepší.

>> Jo, takže prostě ono to funguje tímhle způsobem a kolikrát přes ty deklarace vlastně ani není nutné dosáhnout nějakého většího souhlasu, protože se superpartitur.

>> Hm.

>> Nevím, jak to bylo přímo v tomhlectom případě, protože moje kariéra ve výboru pro evropské záležitosti skončila na konci minulého volebního období, když přijel František Tuma, který podporoval Green Deal.

>> Hm.

Askali, jaké je to skvělá myšlenka, že si zničíme vlastní průmysl a energetiku a dopravu – všechno.

Jo.

A když došlo na mě, tak jsem ten Green Deal vzal a hodil jsem to po něm, ať se ten blábol odnese, ať už to vůbec neukazuje tady u nás, že to je prostě nepodloženej, nevědeckej, eh, nesmysl a je to nebezpečná záležitost, která nás zničí, když se tomu nepostavíme.

Tehdejší vláda, nebo ta nově nastupující vláda vlastně, která měla těch 108 a byli totálně opilí tím, slouží věrně prostě Evropské unii, tak se postarali, abych už nebyl ani v evropským výboru, jo.

Takže to je jenom tak na okraj.

>> Eh, ale se vrátil k tý migraci.

Dneska jsem měl autobusem tady po Praze a přišel tam nějaký pod hadem Arab špinavej, votrhanej v takový starý vojenský bundě, jo.

>> Hm.

>> Který prostě tam se mnou cestoval a tak jsem si říkal, to je člověk, kterému nezkontrolovali doklady, nezkontrolovali zdravotní stav, eh, neví vůbec nikdo, proč tady je.

>> Hm.

Ale určitě najde nějakou neziskovku, která mu poradí, kam si má přijít pro dávky.

>> Hm.

No, takže to je otázka tý migrace – nejenom těch vlád, které se o to staraj, ale těch neziskovek, těch všech těch organizací pro pomoc uprchlíkům a všech těch, >> jo, tak je otázka jich, že jo.

Oni samozřejmě z toho mají peníze.

Čím víc migrantů, tím víc peníz dostanou.

>> Hm.

Minulá vláda byla velice štědrá, protože ty cizí peníze sypala, kam se dalo.

>> Ano.

>> No a teď je otázka, co bude dál, protože teď tahle vláda naštěstí už jim ty peníze začíná odřizávat a podvřou.

>> Hm.

>> Protože většina z nich nic neumí a představ si živit nějakou rozumnou prací, tak je to docela složitá představa pro ně.

Jo.

>> Hm.

Ale fakt je ten, že ta migrace se na nás valí, jak si řada lidí nedokáže představit, co to může obnášet všechno, protože ono musíme to chápat v komplexu všeho – eh válka na Ukrajině, zelený pakt, migrační pakt.

Teďko do toho zase prezident začal vykřikovat něco, že chce euro, že jo.

[odkašlání] A já nevím, jestli jsem vám, pane Chitr, tady vyprávěl o, eh, fiskálním aktu Evropské unie.

>> Ne?

Ne.

>> Který podepsal taky Sobotka, mimochodem, hrůza ho popolonil.

>> Hm.

>> Jo.

Eh, kdy vlastně to k tomu euro – řada, eh, smluv a aktů, které určují, co se bude dít, až tady bude platit euro.

>> Mhm.

Jo.

A třeba, eh, v tom smyslu, jak, eh, je to uváděno, že když bude platit ten kompaktát fiskální, tak už třeba komisaři, jo, ve finančních záležitostech.

>> Jo?

>> Jo, už tam je takový závazek schovaný, takže si nikdo neuvědomuje, že to euro jako takové – že to je opravdu opravdu cesta do pekel pro nás.

Hm.

>> Jo, ale to je jenom zpátky zase k tý migraci.

No a takže teďkon je otázka jiná a to je to, co bude, až skončí válka na Ukrajině.

A jestli tady máme půl milionu Ukrajinek s dětmi, že jo, tak dojde ke zcelování rodin, protože jenom blázen by se vracel do váleční zóny a vykopávaly.

>> Hm.

A v podstatě jich je teďko skoro milion nebo přes milion a na 10milionový národ.

To je strašně moc.

>> Ano.

>> Každej desátej je tady Ukrajinec.

Jo.

No, [odkašlání] pak je otázka, kolik jich tady bude a co za lidi sem přijde, protože Zelenský, aby měl vojáky, tak otevřel kriminály.

>> Mhm.

>> A pustil je ven všechny s tím, že budou mít pardon, když budou bojovat, že jo.

A teď to budou lidi taky, který prošli nějakejma traumatama, budou mít s sebou nějaký prostě psychický problémy a my na to nejsme připravený.

>> Hm.

>> Teď my nemáme ani tolik vojáků, kolik je tady Ukrajinců.

>> Hm.

>> Hm.

Jo.

>> Dobře, ale řekněte mi, pane Kopzo, promiňte, >> promiňte, ale řekněte mi, eh, vzhledem tedy k tomu jaksi dlouholetému horizontu, eh, kdo určuje vlastně ty počty těch lidí? Vy jste hovořil, eh, ročně 30 tisíc.

Teď tady tedy máme nějakou tu výjimku.

>> Minimálně.

>> Protože.

>> Minimálně 30 tisíc.

Minimálně.

Ano, protože, eh, lidi z Ukrajiny, eh, jsou v České republice, ale, eh, správně až tedy ten konflikt skončí, tak, eh, jak to potom bude pokračovat s tím migračním paktem dál?

Protože třeba oni tady zůstanou, ale Evropská komise může říct: „No jo, ale vy jste si s nima poradili, tak teďkon na vás platí i ty další migrační kvóty." A to je to, eh, třeba z čeho já mám, eh, obavy.

>> Máte naprosto pravdu.

Tak to totiž je.

>> Hm.

Jo, protože ten uprchlík po třech letech, co tady je, tak vlastně už má nárok na trvalý pobyt nebo dlouhodobý pobyt a přestává být migrantem, přestává být uprchlíkem a tím pádem přestává platit ta kvóta vlastně těch migrantů jako takových.

Máte naprosto pravdu, pane Fr.

>> Hm.

>> Hm.

A samozřejmě musíme si uvědomit zase, že i ta vláda, která jim to umožňuje, tak už hraje na to, že lidi s dlouhodobým pobytem a teď mě poslouchejte dobře – >> no, >> už můžou volit a být voleni v místních zastupitelstvech.

>> Hm.

>> Jo.

V komunálních volbách a když dostane občanství, tak může jít prostě až do parlamentu.

>> Hm.

>> Jo, takže oni si v podstatě tímhle vytvářejí svoje voliče, protože věděj, že ti voliči budou vědět, že dokud budou volit ty progresivisty z ODSky, Pirátů, Pirátů a tak dále, takže oni jim dají ty příspěvky, dají jim ty dávky a, eh, oni zase zpátky věděj, že když je budou volit, tak o ty peníze nepřijdou.

>> Hm.

>> Jo, kdyby ty volili Okamuru, tak je dost možný, že oni přijdou a že jim Okamura řekne: „Já když jsem přijel do ciziny, tak mi taky nikdo nic nedal.

Mně teda taky ne, popravdě řečeno.

A to jsem v tý cizině strávil hodně let."

>> Ano.

>> A koukejte se, koukejte se živit sami, ne, ne na náš úkor a koukejte té zemi naší přinášet něco za to, že tady vůbec můžete být.

>> Mhm.

>> Jo.

>> Pane Kopzo, to by samozřejmě nechěl.

>> No jasně.

Teď mi řekněte, jaký dopad tohleto – tenhleten migrační pakt Evropské unie bude mít na, eh, řekněme, sociální politiku, protože – nebo na sociální systém, pardon – na sociální systém, protože ten je přeci jenom, eh, nebo není nevyčerpatelný a jaksi, eh, ta zátěž ekonomická, eh, tam bude muset být naprosto enormní, pokud se nemýlím.

>> No, tam já si myslím za zátěž, protože je to všechno na dluh, samozřejmě, protože to je proces cíleného zadlužování a předlužování.

>> Hm.

>> Eh, to v světě bude hrát důležitou roli, ale já se obávám, že daleko důležitější roli bude mít sociální dopad.

>> Hm.

>> Jo, kdy vlastně tady Ukrajinci ty tři, čtyři roky vlastně byli naprosto preferovanou vrstvou společnosti, mohli dělat, co chtěli a policie se dívala jinam, kde jim procházely prostě od dopravních přestupků až owačky a následující nějaké činy – >> tak jim všechno procházelo.

>> Tak samozřejmě ta společnost už taky jich má plný zuby.

>> Hm.

>> Hm.

>> Jo.

Tak ze začátku věřili tomu, co Česká televize do nich prala horem dolem.

Jsou [odkašlání] to bezbrannýé ženy, si musí pomáhat a takoví Češi jsou měkkosrdcí, to je u nich známé.

>> Hm.

Tak jim jako pomáhali, pomáhali, no a pak zjistili, co to je za svol a už prostě říkají, tak to tak dost.

>> Pane Kopzo, já se vám znovu moc omlouvám. Mohl byste, prosím vás, zkusit mluvit přímo na ten mikrofon, protože ten zvuk od vás jde tak, že jste chviličku slyšet a pak zase se to ztlumí. Zase jste slyšet, zase se to ztlumí. Nevím, proč to tak zlobí.

>> Eh, nevím, jestli to bude wifina nebo se ti, co nás poslouchají, rozhodli, že nám to trochu zestří.

>> Víte co? Já vás zkusím odpojit a zkuste se připojit znovu přes ten samej odkaz. Ono se technicky... Já s tím nemám problém. Jenom odpustěj posluchači.

>> Určitě posluchači jsou naši, naštěstí velice vstřícní, protože chápou, že někdy se takové problémy dokážou vyskytnout. Chviličku vydržte.

Jirka Kopza se k nám hned připojí znovu, poněvaž todlecto téma je zaprvý velice zásadní, velice důležité a navazují na něj další témata, která zejména Green Deal a podobně.

>> Slyšíme se.

>> Slyšíme se. Skvělý.

>> Super, super.

>> Takže s tou migrací, já to vidím opravdu opravdu černě, protože to nemůže dobře dopadnout. Nás tolik tady není. A naše bezpečnostní složky podle mého hlubokého přesvědčení prostě nejsou ani připravené na to, aby byli schopni takovouhle věc řešit. Protože jestli se sem budou valit lidi, kteří mají válečné zkušenosti stejně jako z toho Blízkého východu nebo z té Afriky, a pro které náš život neznamená ani vůbec nic, jo, mnohdy ani jejich vlastní pro ně nic neznamená, tak já bych řekl, že budeme mít teda sakra problém.

>> Ekonomická rizika a sociální rizika jsou tedy jednoznačná. Já se vás chci zeptat. Česká, nebo vlády České republiky tento pakt samozřejmě nyní kritizuje. Nicméně má za povinnost část jeho ustanovení zavádět postupně do české legislativy. Já se vás chci zeptat, podle vás jakým způsobem se může Babišova vláda tomuhle postupné implementaci paktu bránit, protože to je závazný pakt?

>> Samozřejmě závazný to je. Za to můžeme poděkovat Fialově vládě, protože ti to rozdělali celý a vlastně vymysleli tu celej ten systém těch pastí, do kterých teďko postupně Babiš padá. Babišova vláda. A to je velmi velmi sofistikovaně uděláno se spoustou právníků a oni věděli, proč třeba do Ústavního soudu tady nacpali tam 19 soudců, tak tam nacpali 15 jenom za své čtyři roky.

>> A to se teď projevilo vlastně v tom jednání s prezidentem, jestli má jet na ten výlet do Istanbulu nebo nemá.

>> Tady dojde k tomu, že vlastně ta důvěra lidí v ten stát prostě klesá. Klesá, protože je nízká vymahatelnost práva. Někdo čeká 10 let na to, než se domůže nějakého rozsudku, ne jako prezident, kterej včera dal podnět a dneska už má rozsudek.

>> A takže je to takový prostě dopad. Jak říkám, my to musíme chápat v komplexnosti, protože to jsme se ještě nedostali vlastně k tomu, abychom si povídali o Green Dealu, který má drtivej dopad nejenom na společnost, ale hlavně vůbec na průmysl jako takovej, který tady od nás vyhání firmy. To je taková kontradikce totiž, protože na jednu stranu ti propagátoři migrace tvrdí, potřebujem dělníky, potřebujem dělníky, ale současně díky Green Dealu tady od ty firmy jedna po druhé utíkají.

>> Až tady nakonec zůstanou opravdu jenom ty montovny těch západních firem, který sem přivezou prostě díly. Tady jim to smontují a oni to zase odvezou. Minimální přidaná hodnota a i tu přidanou hodnotu si s sebou odtáhnou.

>> Tak na to mi ti migranti budou dobří, protože jsou to jednoduché úkony a oni prostě tady můžou vytrvale montovat, montovat, montovat a pak večer si půjdou dát do hospody pár piv, pak se poperou, někoho zabijou.

>> Vždycky to vidíme, jak je to v Německu.

>> V Německu to vidíme naprosto jasně a zřetelně. A vy jste správně zmínil, že i díky tomu, co se v Německu děje, tak tam posiluje AFD. Ono to není jenom kvůli té migrační politice. Ono je to teďkon už více kvůli Green Dealu, ke kterému se chci dostat. Já začnu těmi nejnovějšími informacemi.

V březnu Evropská unie přijala nový klimatický cíl a to snížit emise skleníkových plynů o 90 % do roku 2040, což je za 14 let oproti roku 1990. A tenhleten cíl jaksi navazuje na dosavadní Green Deal a tu nesmyslnou klimatickou neutralitu do roku 2050. Přitom ale tento rok Green Deal prošel řad a prochází stále řadou určitých úprav, odkladů a samozřejmě i politických sporů. Nicméně to Evropskou komisi moc nezajímá a ta pokračuje v zavádění těch opatření.

Já se vás chci zeptat, protože vy jste v tomhletom oboru samozřejmě profesionál. Co to je za nesmysl snížení emisí skleníkových plynů o 90 % do roku 2040 oproti roku 1990? Co to je za fatální nesmysl? Jak na tohle přišli?

>> Pane Chitro, zeptám se otázkou. Je Franc ještě na svobodě?

>> Bohužel.

>> No, protože on rozprodal těch 7 miliard eur, když jezdil po 27 a podplácal neziskovky, aby mu pomohly prosadit Green Deal. 7 miliard eur z našich peněz.

>> A co se týká toho snižování těch emisí, mimochodem včera byl vynikající seminář, který pořádal doktor Ivan Novotný s inženýrem Ivanem Novákem na téma energetická budoucnost Evropy.

>> Myslím, že to natáčel Bureš TV a ještě někdo, takže doporučuju, koho to bude zajímat, ať se tam podívá, ale riskuje, že bude mít depresi. Protože tam byla řada odborníků, který pojmenovali věci tak, jaké tak, jak jsou.

>> Já jsem tam měl také takové vystoupení na téma právě videa, o kterém jsme se tady bavili jednou.

>> Takže vlastně to jsou emeritní profesoři z celé Evropy, Kanady, Austrálie a dalších zemí, kteří si už mohou dopřát úžasný luxus, že mohou říkat pravdu.

>> Že prostě někdo jim už jim nesebere granty na výzkum, nebudou je šikanovat na pracovišti, nevyhodí je z práce. Prostě už mohou říkat to, jak to opravdu vidí.

>> No a takže my tady máme vlastně obočku Kintelu, kterou mám tu čest reprezentovat jako takzvaný ambasador Kintelu, která zahrnuje desítky špičkových vědců, přírodovědců, kteří právě vysvětlují i to, jakým způsobem vznikají nebo probíhají klimatické změny. Protože není pravda, že my popíráme klimatické změny, což si vymysleli právě progresivisté. Ale my říkáme, že změny teplot tady byly, jsou a budou, protože bylo nějakých, já nevím, dob ledovejch třeba. To znamená 54 jenom v holocénu se ta planeta ochladila a zase ohřála.

Hm. Jo.

Pod vlivem různých, různých faktorů.

No a co se týče té dekarbonizace, tak jsem se napil s Francem Timermansem. Jak jsem po něm hodil ten Green Deal, tak jsem se ho ptal, jestli když se vohání, jestli ti vědci spočítali, jak zareaguje biosféra, když se jim podaří snížit obsah vzdušného kysličníku uhličitého na polovinu.

Hm.

To na mě koukal, jak kdybych mluvil turecky, protože on je totálně nevzdělaný. Je to prostě aktivista jenom, ale nic o tom neví.

Hm.

No, jsem mu říkal — on totiž existuje takový proces, který se jmenuje fotosyntéza. Učí se v sedmé třídě základní školy.

Mhm.

Jo.

V momentě, kdy prostě nebudete mít kysličník uhličitý, nebude fotosyntéza. To znamená biosféra přestane růst.

A dokonce — já jsem to přednášel včera — dokonce byl udělaný test ve skleníku, kde prostě byly různé koncentrace kysličníku uhličitého a byl sledován vliv na rostliny.

Mhm.

Protože geologicky — já jsem geolog, to víte.

Ano.

Biologicky víme, že když bylo teplejší, tak bylo víc CO2 a když bylo chladnější, bylo míň CO2.

Je to docela logické.

Když je teplejší, tak je víc růstu, daří se životu. To jsou větší biomasy. A když je chladno, když je zima, tak prostě všechno spěchá a prostě toho CO2 je méně.

Jo.

Jo.

No a tam právě byl udělaný ten pokus a bylo zjištěno, že opravdu čím víc CO2, tím víc to roste.

Hm.

Jo, protože uhlík je základní prvek života tady na této planetě.

A to, že to neví, že to neví Timermans, jako to je sice závažná záležitost, ale měly by se vrátit do školy, protože bez toho to prostě nepůjde.

A navíc vidíme ještě jednu věc: to snížení vzdušného obsahu CO2 má ještě jeden zajímavý efekt. Protože když se sníží CO2 a přestane růst biosféra, pak vyvstává základní otázka přežití lidstva.

Co kurňa budeme jíst?

Ano, když to neroste, jo?

Hm.

Zobrazena první část přepisu (27 982 z 76 146 znaků).