MAINSTREAMOVÝ DETOX

13:20

SOBOTA 27.ČERVNA27.ČERVEN 2026

Marian Jurečka odvedl ve středu ve sněmovně debatu od služebního zákona k České televizi

Jindřich Rajchl Česká republika

Marian Jurečka odvedl ve středu ve sněmovně debatu od služebního zákona k České televizi

Přepis videa

Zobrazit / skrýt přepis

Já bych chtěl zareagovat vaším prostřednictvím na mého předřečníka pana Jurečku, protože když mluvil, tak jsem si vzpomněl na seminář z cimrmanovské hry Švestka, kde se hovořilo o dvou neduzích stáří a to komplementárně spojených nešvarů: tedy neschopnost myšlenku udržet a neschopnost myšlenku opustit. My jsme se od služebního zákona dostali přes Českou televizi až po domy sociálního stáří. A já tedy musím říct, že mě to pobavilo, ale chtěl bych jenom krátce zareagovat na tu Českou televizi, když tady byl ten apel na to, že si to rádi zaplatíte.

Pojďte na ten návrh, že si teda uděláme dobrovolné koncesionářské poplatky, ať to platí ten, kdo chce, ať si každý zaplatí třeba 10 000 Kč měsíčně. Mně to nedělá vůbec žádný problém, ať má Česká televize rozpočet 50 miliard Kč ročně, ale ne od těch, kteří se prostě na ní dívat nechtějí, protože odmítají sledovat tu neustálou propagandu, kterou ta Česká televize vysílá.

V momentě, kdy budeme mít dobrovolné koncesionářské poplatky, tak řešíme celou řadu problémů. Politici nemají absolutně žádný vliv. Nula. Zcela vyvazujeme veřejnoprávní média z vlivu jakéhokoliv politického zájmu. Za druhé, Česká televize se bude muset snažit také bojovat o svého diváka, ne jako teď, že vysílá pouze pro ty vaše voliče, pro ty, kteří prostě a jednoduše rádi poslouchají tu eurounijní, pro kyjevskou propagandu.

Tak pojďme na tenhleten návrh, že to bude nejčistší, nejjednodušší, nebude to stát vůbec ani korunu navíc ze státního rozpočtu. Zaplaťme to dobrovolně. Zaplaťme každý, kdo chce. Já, když tam bude hezký obsah, když tam uvidím paní Dobiášovou v investigativě a nikoliv pana Moláčka, budu první. A nebo ať tam bude paní Dobiášová i pan Moláček, já budu první, kdo si rád ze svého tu českou televizi zaplatí a dám klidně 1000 Kč měsíčně. Děkuju.

Přátelé z opozice, prostřednictvím pana předsedajícího: já miluju, když mluvíte o logice, protože to evidentně není vaše silná disciplína. Takže zaprvé to, že jsme se odchýlili od tématu, to není můj problém. To musíte jít tady za panem Jurečkou. Ten nám tady to vzal od severu k jihu a já jsem na to upozorňoval, že mě to docela pobavilo a že na to zareaguji faktickou poznámkou. No, tak bohužel, v momentě, kdy někdo prostě opustí téma a nedokáže opustit myšlenku, tak si o to koleduje.

Mimochodem, musím přiznat, že přirovnat platbu za Českou televizi k platbě za odpad je docela trefné. Řekl bych, že tam skutečně ta souvislost je docela zřejmá. Ale vy jste nepochopili jednu základní věc, prosím vás pěkně: srovnávat platbu do pojistného systému s platbou za jakoukoli službu, tak to opravdu jaksi ta logika velmi zásadně kulhá. A to bych řekl, že na obě nohy. Prostě a jednoduše já zcela jednoznačně říkám a opakuji to, že odmítám nutit občany platit za službu, kterou nevyužívají, kterou využívat nechtějí, která část z nich dokonce pomlouvá, dehonestuje. Proč oni mají platit za to, že tam v České televizi o nich mluví jako o dezolátech a podobné věci, podobné urážky? No to ani náhodou. Nezlobte se na mě.

A mimochodem, když už jsme u toho, tak se podívejte na etický kodex České televize, na článek 23, bod 4. Protože tou stávkou v pondělí, kterou vy jste podporovali, tak ten etický kodex sami porušili, jelikož nesmíte zneužívat svoje vysílání k prosazování institucionálních zájmů. Takže za mě ještě jednou: říkali jste, že chci dostat Českou televizi pod kontrolu nebo veřejnoprávní média. Naopak, dobrovolné koncesionářské poplatky umožní České televizi mít rozpočet klidně 30 miliard Kč ročně a nebude mít pod kontrolou vůbec nikdo. Vůbec nikdo. My do toho nebudeme moci sáhnout. Jakmile to budou koncesionářské poplatky, můžeme je svížit, můžeme je snížit. Jakmile budou dobrovolné, nemůžeme s tím udělat vůbec nic. To je jednoduché.

Já tedy budu jenom krátce reagovat na svoje předřečníky. U Pirátů jsem si zvykl, že už to příliš nemá smysl, ale přesto mě to pobavilo. Vzpomněl jsem si na tu bájenou větu: když bude blackout, koho si pustíme Českou televizi. Myslím, že to je naprosto geniální. Já teda, když byli původně, tak jsem se díval na Primu, na Novu. Myslím, že to zpravodajství bylo stejně kvalitní, nebo kvalitnější, ale to je vcelku jedno.

Co se týče přirovnání platby za Českou televizi k platbě za odpad, tak opět prosím pěkně: pokud se vám nelíbí, musíte na kolegu Němce. Já jsem pouze na to upozornil, že to tady padlo a že to považuji za poměrně trefné přirovnání.

Ale to důležitější: pořád tady říkáte a opakujete mantru, vy jste prostě v tom zaseklý jak nějaká deska, že chceme dostat Českou televizi pod kontrolu a že ji chceme zkrátit peníze. Tak ještě jednou, já to také vezmu pozitivně, konstruktivně. Já přeji České televizi, aby měla 50 miliard rozpočet, ale za kvalitní službu, kterou si lidé budou chtít zaplatit sami. A v momentě, kdy budou dobrovolné koncesionářské poplatky v libovolné výši, tak naopak nad tou Českou televizí ztrácí kontrolu kdokoliv, protože vy jste si půl roku před volbami ty koncesionářské poplatky zvýšili, přestože jste to neměli ani ve vládním prohlášení a neměli jste to ani v podstatě ve svých předvolebních slibech. Naopak jste říkali, že to zvyšovat nebudete, zvýšili jste si to půl roku před koncem.

No, tak to je přece také kontrola České televize, jestli to je ve státním rozpočtu nebo koncesionářský poplatek. Pořád my tady můžeme zvýšit, snížit obojí. To je to tak prostě. V momentě, kdy ty poplatky budou dobrovolné, na dobrovolné bázi, v libovolné výši, ztrácíme absolutně jakoukoli kontrolu nad veřejnoprávními médii a budete nadšeni, protože v tu chvíli už do nich nemůže sáhnout vůbec nikdo. A když ta služba bude kvalitní, tak já znovu opakuji: přeji České televizi rozpočet ve výši 50 miliard Kč ročně, ať tu službu může dělat ještě lepší. Ale chci si zaplatit za službu, která mě bude nějakým způsobem obohacovat a ne, která mě bude pomlouvat a urážet. Děkuju.