R. FICO: KLOBÚK DOLU! ĎAKUJEM TÝM, ČO MAKAJÚ AJ V NAJVÄČŠÍCH HORÚČAVÁCH 💪🏼🍀
R. FICO: KLOBÚK DOLU! ĎAKUJEM TÝM, ČO MAKAJÚ AJ V NAJVÄČŠÍCH HORÚČAVÁCH 💪🏼🍀
Přepis videa
Zobrazit / skrýt přepis
Čaute, chlapi.
Ahoj.
Doprastávaci.
Áno, áno, áno. Držíme.
Počúvajte, ja vás obdivujem. Musím povedať teraz, že to je unikálne. Hej, ešte je priestor.
Ešte, ešte, ešte stále cítite priestor.
Dobrý deň prajem. Všetko dobré. Dobrý. Všetko dobré. Dobrý deň prajem. Dobrý, chlapi.
Ja som — viete, že keď je 1. máj, tak chodím na nočné smeny, lebo chcem prejaviť nejakú mieru solidarity s ľuďmi, čo robia v noci. A často na vás myslím. Ja som absolvoval — keď sme robili v Považskej Bystrici ten most cez Považskú Bystricu pred niekoľkými rokmi — sme tam boli v zime. Ja som tam bol vtedy v zime. Nás vytiahli so žerievom v takej klietke hore na ten most a tam bola taká zima. Ja som si vtedy hovoril, že predsa to nie je možné v takýchto podmienkach robiť. Tak teraz hovorím to isté, že je klobúk dole. Tak som prišiel poďakovať aspoň, že v takýchto podmienkach robíte. Tak opakujem: klobúk dole, klobúk dole. Hovorím to v mene celej vlády.
Ja som povedal mojim ministrom, že vás prídem pozrieť aspoň na pár minút. Predpokladám, že budete mať o chvíľu obednú prestávku tak či tak, takže alebo obed. Tak raz ďakujem.
Slovensko je krajina, kde máme vysoký podiel práce v noci. Máme veľmi veľa nadčasov, ale bohužiaľ je dnes už aj krajina, kde sa stretávame s extrémnymi pracovnými podmienkami. Prosím, pre niekoho sa to môže zdať — čo nám to vie, že niekto pracuje vonku? Ale ak sa pozrieme teraz na teplomer, v tomto okamihu je 37°. Ešte nie je ani 12 hodín a predpokladám, že dnes tu bude možno 39, možno to bude 40°. A tí ľudia zo stavebných firiem alebo v iných oblastiach sú na staveniskách, robia náročnú prácu. Je to o to komplikovanejšie, že sú často v prostredí, kde je teplota ešte podstatne vyššia.
Vybral som si tentokrát diaľničný úsek, kde sú pracovníci zo spoločnosti Doprastav, ktorí pracujú pre Národnú diaľničnú spoločnosť a momentálne robia protihlukové bariéry na diaľnici. Využil som to, že majú teraz krátku prestávku obednú, aby som sa k nim prihovoril a im prejavil solidaritu.
Preto chcem tu, ako pred vami stojím, dámy a páni, vyjadriť solidaritu všetkým ľuďom na Slovensku, ktorí pracujú v takýchto extrémnych pracovných podmienkach, ako máme napríklad dnes.
Právna úprava na Slovensku je postačujúca. Ak sa pozrieme na to, čo hovorí zákonník práce, čo hovorí zákon o ochrane verejného zdravia z roku 2009 a potom špeciálna vyhláška ministerstva zdravotníctva z roku 2016, je tu dostatočne pružná právna úprava, ktorá umožňuje, aby zamestnávateľ zamestnancom vytvoril v rámci možností vhodné podmienky na prežitie v takýchto náročných časoch.
Či je to potreba zachovávania pitného režimu — majú možnosť sa dohodnúť na tom, že prídu do roboty ráno skôr ako o 6:00, že skončia skôr, môžu mať prestávky popoludní. V podstate, ak sa dohodnú, môžu mať aj siestu. Môžu si povedať, že v tom období medzi povedzme jednou alebo druhou hodinou dopoludnia a do 3 hodine bude nejaká prestávka. Potom ale budú dlhšie pokračovať. Musia mať možnosť si oddýchnuť v priestoroch, ktoré sú ako tak chladené. Je tu častejšie striedanie pracovníkov. Toto všetko je v príslušných právnych predpisoch zakotvené.
Preto chcem poďakovať všetkým zamestnávateľom, ktorí toto dodržiavajú, pretože ak chcú zachovať nejaký pracovný výkon svojich zamestnancov, tak musia takéto podmienky vytvoriť. A pokiaľ niekde sú nejaké drobné nedostatky, tak prosím, naozaj prosím všetkých, ktorí zamestnávajú ľudí a ktorí dnes pracujú či už vonku alebo v halách, ktoré nie sú klimatizované, aby sa pozreli na túto právnu úpravu a v rámci možností maximálne vyjdú v ústrety zamestnancom, pretože robiť v týchto podmienkach je niekedy už na hranici hrdinstva.
Viete, že my sme zakotvili do ústavy Slovenskej republiky maximálny vek pri odchode do dôchodku, ale potom prišla vláda v rokoch 20 až 23, všetko zrušili, všetko zničili a dnes ústavnoprávnu väčšinu v Národnej rade nemáme. Ak takáto ústavnoprávna väčšina vznikne a bude opäť záujem zakotviť maximálny vek pri odchode do dôchodku, tak budem hlasovať obidvoma rukami za takéto dôležité sociálne opatrenia.
Takže ďakujem aj vám za to, že ste prišli a dúfam, že toto posolstvo, túto solidaritu voči ľuďom pracujúcim v ťažkých klimatických podmienkach — neposúvam dnes len ja, hovorím to v mene celej vlády. Ja som odovzdal pozdravy zamestnancov a svojim členom vlády, lebo som ich informoval o dnešnej ceste a verím, že vy sa budete tejto téme venovať.
Ďakujem pekne.






