MAINSTREAMOVÝ DETOX

15:23

ČTVRTEK 25.ČERVNA25.ČERVEN 2026

Taraba: Meníme Domašu

Tomáš Taraba

Taraba: Meníme Domašu

Přepis videa

Zobrazit / skrýt přepis

Vážený pán minister, cení kolegovia, môžem potvrdiť, že sme dnes absolvovali stretnutie aj s kompetentný mi ľuďmi z regiónu. To, o čo nám ide, je aby aj tu v tej východnej časti Slovenska naozaj sa dobre žilo.

Ak je tu takýto obrovský potenciál, ako Domaša predstavuje, tak naozaj ho treba využiť.

Myslím si, že som s pánom starostom ani mesiac po nástupe do funkcie sa už stretol na Domaši a pýtal som sa, kde sú hlavné problémy.

Musím povedať, že som žasol, že dlhé roky nevedeli dostať nájomné zmluvy ako obce na to, aby vôbec sa mohli starať o pozemky, ktoré tu sú, aby nezarastali.

To je niečo neuveriteľné. Ja už neviem, čo ten Budaj robil, keď ani nerobili to, že chodili a prosili ich: dajte nám aspoň nejaký právny titul, aby sme sa tu mohli starať o to, že to budeme kosiť, aby to tu nejako vyzeralo.

Tak rozumiete, im nikto ani neodpovedal.

Takto to fungovalo. Takto fungoval Slovenský vodohospodársky podnik. Môžem povedať, okrem tohoto asi 10 000 takýchto žiadostí bolo, čo vychádzajú po rokoch z rôznych miest.

Druhá vec, ktorá ma šokovala, že naozaj nevedeli žiadať o eurofondy, preto lebo Slovenský vodohospodársky podnik im nedal právny titul k ceste, kade by ten cyklochodník mohol ísť.

Rozumiete, že niekto si chce postaviť cyklotrasu a nemôže si dať žiadosť, lebo štátny podnik im roky neodpovedá na to.

Takže som rád, že a verím, že to aj potvrdia páni starostovia, že všetky tieto veci sa vyriešili. Dnes som aj informoval starostov, že som včera podpísal výzvu na envirode, ktorá bude určená práve na budovanie cyklotras v lokalitách, kde to naozaj asi bude dávať aj najväčší zmysel. Podľa mňa Domaša patrí medzi tie, aby sa tu zvýšila tá pridaná hodnota. Prečo by sa mali chodiť ľudia nielen zo Slovenska, ale aj z okolitých štátov.

Tretia, samozrejme, kľúčová vec: nemôžete mať priehradu, kde nie je voda.

To je nám všetkým jasné.

Na druhej strane, toto nie je uzavretý systém. Odtiaľto musí byť nejaký odtok vody, pretože je tu rieka Ondava, ktorá musí byť zásobovaná vodou.

Ale ja som rád, že aspoň to, čo sme našli riešenie, že sa výrazne znížil odtok tej vody oproti minulému roku, spôsobilo, že napriek tomu, že ten prítok nenarastol – ten je približne taký, aký bol minulý rok – tak máme tu o päť metrov vyššiu hladinu.

Ja pevne verím, že príde aj čas, keď je opäť aj na východnom Slovensku začne výrazne pršať, aby sa to dalo do normálu.

Ale my ja neviem. Hoci ma vyzýva jedna pani poslankyňa z opozície, že som vybavil dážď, toto vybaviť neviem. Ale to, čo vybaviť vieme, je aby sme našli ten manipulačný poriadok, kde ešte tá ekologická stránka pri rieke Ondava bude rešpektovaná. A na druhej strane, aby naozaj čo najmenej tej vody v takomto ťažkom období odchádzalo.

Takže som rád, že veľa vecí máme za sebou. To, čo sme nasľubovali, myslím, že páni starostovia potvrdia, že neboli prázdne sľuby, ale naozaj sme sa dostali do výraznej fáze realizácií.

Môžem potvrdiť, že sme poskytli niektorým obciam aj bezúročné úvery, aby si spustili projektové dokumentácie na kanalizácie.

Sú tu niektoré obce, ktoré na ten úver asi ani nemajú šancu čiahnuť, lebo sú príliš malé. Proste sú tu obce 300, 400 obyvateľov.

Takže v týchto prípadoch budeme používať Slovenský vodohospodársky podnik, pretože nemal ako vodohospodársky podnik oprávnenie projektovať alebo si najímať projekčné činnosti pri vodovodoch a kanalizáciách.

Považoval som to za obrovskú chybu štátu, že si nevybudoval túto právomoc a nechal to niekde vo vzduchoprázdne.

Preto tá zmena zákona, ktorá minulý rok sa udiala, dnes dáva Slovenskému vodohospodárskemu podniku právo, aby túto činnosť prebral na seba.

To znamená, môžem potvrdiť, že pri tých obciach, ktoré naozaj nemajú na to kapacitu si to robiť, tak to bude robiť Slovenský vodohospodársky podnik.

Aj tak si myslím, že v istej fáze to celé budem musieť zastrešiť, lebo keď chcete takýto konglomerát obcí prepojiť, tak nevie sa to robiť tak, že každá si individuálne síce naprojektuje vo svojom katastrálnom území niečo, ale nevie projektovať to prepojenie, ktoré je.

A potom sú také bizardné situácie, ktoré najmä na východnom Slovensku – to je špecialita – že odkanalizovaná jedna obec, druhá obec, ale nie sú napojení nikde, lebo zabudli odkanalizovať tretiu obec.

To tiež niekedy človeka žasne, že ako sa to strategické plánovanie dialo.

Takže myslím si, že sme sa naozaj pohli veľmi výrazne dopredu.

Domaša má skvelú budúcnosť. Na druhej strane, treba využiť ten potenciál, ktorý tu je.

S tým, že je aj nižšia hladina vody, tu vznikajú také praktické ďalšie problémy. Samozrejme, že tie náletové dreviny, ktoré tu sú, sa zachytávajú už na nižších stupňoch.

To znamená, opäť sme sa aj dohodli so Slovenským vodohospodárskym podnikom, že začne čistiť aj tie nižšie stupne, aby to, čo je dnes trávou, tak o dva roky už viem byť najmä približne výrazný strom a už potom viete všetky tie povolenia – všetko ide komplikovanejšie.

Myslím si, že rozumní politici majú veci predvídať a neriešiť až keď je problém.

A preto aj dnešné uznesenie vlády, ktoré bolo, nám dáva aj s pánom ministrom investícií úlohu, aby sme otvorili opäť s Európskou komisiou to, čo Budajovci zakázali v koncepte vodnej politiky.

Úplne nelogicky.

Niekedy sa brali eurofondy na to, aby sa niečo stávalo, aby sa stavali diaľnice, cesty. Oni brali eurofondy na to, že sa záväzovali, že nič tu robiť nebudeme.

Aby ste mali predstavu: vám na východnom Slovensku títo ľudia vybavili to, že zakázali Slovenskej republike pripravovať a realizovať projekt, ktorý všetci vieme, že sa dlhé roky plánoval ako druhý – ale ani nie, že sekundárny, ale doplňujúci zdroj pitnej vody. Pretože predovšetkým treba zachytávať nadzemnú vodu, nie sa spoliehať na podzemnú.

No a Tichý potok bol najďalej, hej?

Tak oni v tej sabotážnej činnosti pokračovali až do tej miery, že projekt, ktorý na papieri už bol veľmi v pokročilej fáze, tak povedali, že realizovať nemôžeme.

Ideme a budeme komunikovať s Európskou komisiou, že život ľudí – najmä v týchto vypätých klimatických časoch – vyžaduje, aby naozaj na východoslovensku bolo dostatok pitnej vody aj do budúcna.

Myslím si, že keď na druhej strane z toho budú racionálni ľudia, to pochopia.

Koncepcia vodnej politiky nie je nejaký svätý grál, ktorý sa nedá meniť. Je to dokument, ktorý my už máme pripravený na zmenu a budeme viesť tú debatu o tom, že čiastková nejaká novelizácia toho dokumentu z našej strany by mala byť prípustná.

Takže myslím, že toľko. To sú základné body. Verím, že aj to, čo tu zaznelo – že Slovenský vodohospodársky podnik konečne funguje – to ma osobitne teší.

Pretože, viete, vieme si predstaviť, že súkromník a štát si nemusia prísť úplne na slovo a robia si zle, ale ak nedokáže ani štát cez verejný subjekt cez štátny podnik si nič vybaviť a stoja na tomto veci, tak to považujem vyslovene za trestuhodné. A to som teda rád, že toto sme odstránili.

Ďakujem pekne.

>> Ďakujem.

Ja ešte možno len krátičko by som doplnil jednu veľmi dôležitú vec, čo nám z môjho pohľadu naozaj dáva dobrú východiskovú štartovaciu pozíciu smerom k vyjednávaniu s Európskou komisiou a znovu otvoreniu vlastne tej vodnej politiky je aj to, že v rámci piatich priorít, ktoré určuje Európska komisia pre ďalšie programovacie obdobie, ktoré nás čaká od roku 2028, sú aj vodozádržné opatrenia.

To znamená, že naša sebestačnosť, čo sa týka vody, to znamená, že práve aj s týmto apelom budeme apelovať na Európsku komisiu, aby sme teda mohli pokročiť ďalej v tomto projekte, ktorý má veľmi veľký význam pre celé východné Slovensko.

Takže ešte toľko možno na doplnenie.

Ďakujem pekne.

>> Teraz poprosím pani Morabčík.

Ďakujem pekne.

Vážené dámy, vážení páni, vážení páni ministri, ako už bolo povedané, ja len chcem deklarovať, áno, tá vzájomná spolupráca medzi Slovenským vodohospodárskym podnikom a zástupcami samospráv tu na Veľkej Domaši bola posunutá na nejakú inú kvalitatívnu úroveň so všetkými žiadateľmi, ktorí mali rozbehnuté projekty, ktoré chceli financovať z verejných peňazí a nebol k tomu uzavretý nejaký právny titul z hľadiska prístupu k pozemku. Takže toto bolo odstránené.

Čiže tu sme urobili naozaj kus práce a samozrejme patrí aj vďaka za súčinnosť jednotlivým zástupcom jednotlivých samospráv.

Pokiaľ ide o vodu a vodozádržné opatrenia v nádrži, sme tak, ako už bolo deklarované, vo veľkom suchom období. Hydrologické sucho sa prejavilo v tom minulom roku do júla, keď sme začali postupne pracovať s ottokom a s manipuláciou vody vodnej nádrže. Tak sme dosiahli ten stupeň, ako už bolo deklarované, že dnes sme cca o 5 m výškových vyššie a zásoba vody vo vodnej nádrži sa zvýšila.

Čiže tá hlavná funkcia vodnej nádrže a to sú vodozádržné opatrenia pre zavlažovanie a pre vodohospodárske účely je týmto napĺňaná samozrejme v tých možnostiach, ktoré nám dáva príroda.

Pokiaľ ide o tú deklarovanú úlohu, ktorú sme dostali so zmenou legislatívy a to je budovanie a projektovanie vodárenskej infraštruktúry, Slovenský vodohospodársky podnik pristúpil k vyhláseniu verejného obstarávania. Máme deklarované zo strany environmentálneho fondu alokáciu niekoľko desiatok miliónov na tieto projektové prípravy.

Táto činnosť projektovej prípravy pre vodárenskú infraštruktúru sa samozrejme netýka len Domaša, ale celého Slovenska.

Aktuálne Slovenský vodohospodársky podnik má organizačné zabezpečenie a pracujeme na metodike hodnotenia jednotlivých žiadostí a samozrejme zadávania týchto žiadostí do realizačnej fáze alebo projektovej prípravy.

To by bol asi za Slovenský vodohospodársky podnik to, čo tu bolo povedané.

Ďakujem pekne.

>> Teraz poprosím pánskú.

>> Dobrý deň. Moje meno je Radovan Káprav. Som z obce Kvakovce. Pod nás patrí rekreačná oblasť Domaša. Chcem povedať, že sucho, ktorému čelíme viac ako rok, je síce božskou mocou, ale rozumné riešenie je záležitosťou ľudí. A som veľmi rád, že sme našli pochopenie v Slovenskom vodohospodárskom podniku v súčasnom vedení aj u pána ministra životného prostredia, ktorí sa o túto problematiku intenzívne zaujímali.

A takisto aj pán minister Migal, ktorý je rodákom z nášho kraja, ešte nebol minister, tak s nami intenzívne chodil a rokoval, aby došlo k zmene manipulačného poriadku.

A pre nás je dôležitý trend a budúcnosť. A som rád, že aj vodohospodári pristúpili k návrhu nového manipulačného poriadku, ktorý by mal v čase sucha s vodou vo vodnej nádrži výrazne šetriť. Samozrejme, teraz voda musí dotiecť, ale pre nás je budúcnosť dôležitejšia. A to, že ten trend by sa mal byť pozitívny, aby takáto anomália, že sa vypúšťa výrazne viac, aj keď tú vodu nikto nepotrebuje v čase sucha, v budúcnosti už nastať nemala.

Takže za to im chcem veľmi pekne poďakovať.

No a takisto sme riešili aj veci, čo sa týka odkanalizovania Domaša aj zásobovania obyvateľstva pitnou vodou. U nás v obci máme s tým dlhodobo problém. Treba povedať, že sme to väčšinou malé obce, 400, 500 obyvateľov. My nie sme schopní toto utiahnuť. Vieme urobiť tú drobnú mravenčiu robotu, pobehať papiere, vybaviť projekty, ale realizáciu a financovanie to je nad naše sily.

Čiže som veľmi rád, že aj v tejto veci sa načrtlo nejaké rozumné riešenie.

Vodné nádrže sú naše slovenské moria. Je to nevyužitý potenciál. Keď ideme do zahraničia, či už je to na Balaton, či už je to na neďaleké Sovinské jazerá v Poľsku alebo v Taliansku Lagobarda, tam je to špičkovo zvládnutý rozvoj v oblasti cestovného ruchu a vodnej turistiky.

A pevne verím, že aj vodné nádrže na Slovensku vrátane Domaše majú takúto budúcnosť. Máme pripravené viaceré projekty, na ktorých intenzívne pracujeme a verím, že sa postupne budú realizovať do úspešného konca aj v spolupráci s kompetentnými orgánmi, či už na strane štátu, v spolupráci so samosprávou alebo regionálnou samosprávou.

Takže toľko z mojej strany.

>> Dobrý deň. Michal Flešár, starosta obce Olčíkovce. Vážení páni ministri, vážení pani riaditeľ Slovenského vodohospodárskeho podniku, kolegovia, dovoľte aj mne povedať pár slov. Keď v roku 2025, teda pred rokom, sme v podstate uzreli svetlo sveta uznesenie vlády o odkanalizovaní a doplnení vody v týchto oblastiach, v našich končinách, tak vlastne aj naše združenie Čistá Domaša určitým spôsobom dávala za pravdu to, že to uznesenie sa naplní.

Dnes vidíme jasný pokrok, pretože sme sa tu stretli aj s pánom ministrom Migalom aj pred rokom, aj s niektorými funkcionármi SVPČ a je vidno, že nie sú to len funkcionári, ale sú to ľudia, pretože pochopili takisto myšlienku, že aj v tejto oblasti, v tých končinách žijú ľudia, ktorí potrebujú aj vodu, aj odkanalizovanie. A to nielen pre nás, ale aj pre všetkých ľudí, ktorí tu prichádzajú na rekreáciu, na relax a takisto aj prechádzajú, čiže aj pre pasantov.

Sme veľmi radi a sme vďační za to všetko, čo sme doteraz urobili a pevne verím, že naše ciele a úlohy, ktoré sme si stanovili aj na dnešnom stretnutí, budú pokračovať veľmi rýchlo a budú napredovať tak, aby sme úspešne zvládli tieto veci, ktoré sme si aj zadali sami.

Ďakujem.

>> Krásne.

>> Ďakujem.

>> Ďakujem pekne.

>> Nejaké otázky?

>> Pekne. Nech sa páči. Je priestor na vaše otázky. Ja sa chcem opýtať v akom štádiu sa dá nejako takto zhrnúť v akom štádiu procese aktuálne ten projekt Čistá Domaša, čo sa mal týkať 18 obcí?

>> Môžem ja? Hej.

>> Eh ten stav je tak, že tie obce sú rozdelené.

Niektoré si chcú robiť samé projektovú dokumentáciu.

S tými sme sa dohodli, že dostanú finančné prostriedky z Eniro fondu na ten účel.

Najideálnejšie, najrýchlejšie je samozrejme, keď si dávajú tie obce žiadosť o bezúročný úver, čo sa ani nezarátava do zadĺženia obce, takže to je pre nich extrémne výhodné.

Ja by som toto chcel povedať všetkým samosprávam, že ten Envirofond je určitá forma banky a banky za oveľa lepších podmienok, ako sú komerčné banky, pretože naše nároky sú oveľa nižšie. My sme určení aj pre samosprávy, takže niektoré obce už v tejto oblasti dostali schválený ten úver a už si projekty robia.

Druhý konglomerát tých obcí sú, ako som povedal, také, ktoré do toho úveru nevedia ísť, lebo sú príliš malé. A ja by som sa nebál ani v tom prípade, ale chápem, keď oni pod slovom úver si hneď predstavujú najmä poslanci niečo, že z čoho to budeme splácať, aj keď samozrejme sa vieme dohodnúť aj na iných splátkových kalendároch. Ale chápem a preto v tomto prípade nastúpi Slovenský vodohospodársky podnik.

My rátame asi v septembri, že začne projektovať pre ten zvyšok a celkovo to bude treba zastrešiť jednou spoločnosťou. A v tomto prípade vzhľadom na to, že ide o prepojenie tej kanalizačnej sústavy, tak ten projekt v istej fáze sa musí dostať pod jednu strechu a nám vychádza, že najlepšie bude, keď tým realizátorom bude Slovenský vodohospodársky podnik, pretože vodárenské spoločnosti nevedia do tohoto projektu ísť. Vodárenské spoločnosti nevedia dostať peniaze z environdu. Oni vedia len z eurofondov a eurofondy v tomto prípade už neprichádzajú do úvahy, lebo to kým sa celé doprojektuje, tak už to nebude pod týmto programovacím obdobím.

To, čo je kľúčové, že Slovenský vodohospodársky podnik tým, že naozaj dal pomocnú ruku a odstránil tú časovú tieseň, ktorú tu narobili predošlé vedenie, tak dopomohol vysporiadať všetky veci, lebo na to musíte mať aj právne tituly. Takže si myslím, že to ide veľmi svižným tempom.

Niektoré obce ma informovali dnes, že si dajú žiadosť o tie úvery asi do dvoch týždňov. Tým pádom my určite v lete to schválime. Na dovolenky nikam nejdeme. My budeme robiť aj v lete. Podľa mňa do septembra tu ľudia reálne uvidia, že sa v podstate celé to územie už projektuje a následne či už sa to potom prevedie a akým titulom na SVP to doladíme expost.

Ja by som možno ešte jednu vec na záver dodal a možno to bude taká trošku politická záležitosť. Hovoril som to dnes aj starostom, pretože sú to väčšinou starostovia obcí do 500 obyvateľov. Pred vyše týždňom sme informovali o tom, ako niektorí naši kolegovia ministerski a úradníci z ministerstiev, konkrétne strany Hlas, nám zarezali projekty, ktoré boli určené pre malé obce do 500 obyvateľov. Nevzdávame sa, budeme chystať ďalšie.

Tak na druhej strane sa chcem veľmi pekne poďakovať za spoluprácu medzi rezortom investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie a rezortom životného prostredia, pretože z môjho pohľadu takto má vyzerať spolupráca, ako ste počuli a videli dnes. Ja pevne verím, že to dotiahneme spoločne aj s pánom ministrom do zdarného konca. Pokiaľ máme bojovať nie proti niečomu, ale za niečo, tak tá spolupráca má vyzerať presne takto ako v tomto prípade. Ďakujem ešte raz veľmi pekne.

Ja len to doplním, že ministerstvo životného prostredia bolo tým rezortom, ktoré podporovalo tú výzvu pre malé obce. Takže my sme za to hlasovali a viete, máte také anomálie. Dnes som sa dočítal článok, uverejnený, že vodohospodárska výstavba dala 160 000 € do obcí Malinec a Ladky a že ja si tým kupujem priazeň, nie, že korumpujem tam žijúcich ľudí. Rozumiete, že my pošleme peniaze na kanalizáciu. Tak ak toto je korupcia, tak potom verím, že takúto budeme mať aj tu v okolí celej Domašej, aby ľudia podľa mňa to je plnenie verejných povinností štátu voči občanom. A kto v tomto nemá jasno, tak si myslím, že by ho normálne verejne aj médiá mali požiadať, aby opustil politiku a nech ide robiť do nejakej inej oblasti.

Takže sme tu preto, aby sme tým ľuďom riešili problémy. Ďakujem pekne.