MAINSTREAMOVÝ DETOX

11:52

NEDĚLE 28.ČERVNA28.ČERVEN 2026

Víťa Pilmaier - Zprávy od Nikolai Lilin

Petr Bureš TV

Víťa Pilmaier - Zprávy od Nikolai Lilin

Přepis videa

Zobrazit / skrýt přepis

Vítejte, vážení přátelé, vážení diváci, opět na Petr Budeš TV, tentokrát s Víťou Pilmajerem, kterého poznáte nejen po hlase, ale i podle jeho vousu.

A já jsem rád, že seš tady.

Víťo, ahoj.

>> Ahoj.

Tys mě úplně rozesmál, protože ty fousy kolikrát přeletí přes tu postu, víš?

Takže jsem se musel smát tomu, co si řekl.

No a dneska obzvlášť.

Samozřejmě, já to chápu, protože je zima za rohem. Od pondělka má přijít ochlazení a jestli už lidé myslí na vánoční dárky, tak ty máš připravenou asi předvánoční brigádu, že jo? Máš červený oblek.

Ježíš, nedal jsem si Nikolaje.

No, ale přinesl jsem jiného Nikolaje.

>> Dobře. Dneska tady máme novinky z východu od jednoho specialisty, analytika, blogera a ty to vlastně uvedeš.

Bude to vlastně poprvé, kdy se budeme takovýmto člověkem zabývat a ty jsi přeložil jeho současné analýzy.

Tak Víťo, nezdržujme úvodem. Máš slovo?

>> Jedeme.

>> Jdeme na to.

Já vám úvodem chci říci jednu věc. Tahle myšlenka mi vznikla vlastně dneska ráno v momentě, kdy jsem ho slyšel, a říkal jsem si, že to stojí za to, abyste ten průřez dostali. A pokud se vám takovéto zpravodajství od něho bude líbit, tak můžeme třeba takovéto zpravodajství od jiných novinářů, moderátorů a jiných lidí také. Pokud budu mít síly to překládat, tak vám to můžeme předávat.

A teď k tomu Nikolaju Lilinovi, který je autorem tohoto zpravodajství. Úvod vám k němu řeknu pár slov.

Původně se jmenoval Nikolaj Jurjevič Veržbický. On sám se vydává za skupinu lidí, která přišla z východní Sibiře do Podněstroví. Když se podíváte na AI, na umělou inteligenci, tak tam se píše, že italsko-moldavský spisovatel. Moldavci bydleli v Podněstroví, v městu Bender, a v Itálii. Tam potom strávil čas, tam se přestěhoval v roce 99, když se zhoršila situace v Rusku, a on prostě šel do Itálie.

V Itálii jeho dominantním městem bylo Milán, pokud si nepletu. A začínal...

>> No můžu 2009?

>> No, jsem se stěhoval do Itálie až takhle pozdě?

>> No.

>> Já jsem myslel právě, že v 90.

>> No, 99. Počkej, teď je 2023, bez 25 je kolik to je? Aha, takže to muselo být 99. Promiň, promiň.

>> No v pohodě.

Takže to bylo 99.

>> Jo.

>> Prosím tě, ještě teď mi tam dělá nějaké divné duchy. Ty máš zapnutej ten hotspot nebo ne?

>> Mám hotspot.

>> Jo, máš ho zapnutý.

>> Hm. Zapnul jsem ho právě kvůli tomu, abych měl internet a funguje.

>> Jo, ještě duchařím.

>> Hm. Lepší. Dobré, já to pak střihnu, jo? To je zase výhoda toho, že to tamo...

>> Takže prosím tě, řekni mi to číslo: 1999.

>> Jo, zím začni.

>> 1999. Jo.

V podstatě jsem to řekl dobře. A on se tam umístil v Miláně. Potom se zabýval věcmi podobného typu. Psal knihy, dělal přednášky, vytvořil siánské literární centrum, kde vysvětloval nejenom otázky kultury východu, ale také se tam poprvé začal zabývat politikou a Ukrajinou a podobně.

Světonázorově vystupoval tak, že do roku 2014, do toho Maidanu, byl vyloženě protiruský. Byl proti Putinovi, tvrdě ho kritizoval. Ale jakmile proběhl ten Majdan a on, který dělal novinařinu a šel po těch zdrojích informací, dostal se na druhou pozici, kdy začal schvalovat kroky ruské zahraniční politiky. V podstatě se dostal do konfliktu s těmi, kteří se zabývali rusofobií, rozmnožovali se v italském prostředí. Dostal se až do takových těžkých situací, že musel odpovídat na otázky před senátem.

V roce 2003 se stěhoval do Emirátů, do Dubaje, kde dosud sídlí. Konvertoval na islám, a podle toho, jak ho sleduji těch pár roků, jsem pochopil, že má islámské vyznání a díky své činnosti, která je proarabská, je silně proruská. Dneska je silně proislamský.

Dostal se do zajímavých skupin islámských, a navíc v oblasti turismu. Tak úvodem kolem něho má přezdívku Lilin. Říkám ve zkratce: Nikolaj Lilin. A to Lilin je vlastně odvozeno z křestního jména jeho matky, která se jmenovala Lilie.

Tím jsem na něho řekl to nejnutnější. Samozřejmě, když se podíváte na webové stránky, na Wikipedii nebo na umělou inteligenci, zjistíte tam kontroverzní názory na něho. Ale mně se líbí, co říká.

A teď ti strávím to, co já vám budu číst, tak jak jsem to přeložil, protože někdy je i ta dikce zajímavá.

Takže říká: Zajímavé zprávy přicházejí z Blízkého východu, kde situace kolem mírové smlouvy mezi USA a něčím zůstává nestabilní. Izrael pokračuje ve svých provokacích a Trump činí podobná prohlášení. Snaží se vykreslit jako vítěz. Snaží se tvrdit, že se mu ve skutečnosti Irán klaní a plní všechny jeho požadavky, všechna jeho přání a rozmary.

A pak zápal jednoho z těch prohlášení učinil ještě provokativnější prohlášení:

"Teď nás všichni respektují. Nikdo se nám už nesměje. Dvěma lety se nám všichni smáli a teď jsme všude uznáváni. Jen si to představte. Ať už jsme byli kdekoli na světě před dvěma lety, nebyli jsme respektováni. Byli jsme jen v směchu. Už nejsme v směchu."

Konec citace Trumpa.

Říká potom Lilin: No, moji drazí, ten muž má takovou nemocnou představivost o situaci, do které dohnal svou vlastní zemi. To znamená, přátelé, všichni tady přirozeně chápeme, že Trump prostě prohrál válku s Iránem a teď je nucen vyhovět všem požadavkům, které klade Irán na USA. Ale Trump svým voličům lže. Odpusťte mi, že se tak vyjadřuji, ale je to to, čím se Trump zabývá. Je to tím, čím se Trump zabývá.

Mluvčí iránského ministra zahraničí se vyjádřil k prohlášení generálního tajemníka NATO Marka Routea, který včera v rozhovoru pro Fox News hovořil o aktivní účasti aliance ve válce proti Iránu. Jak víte, dříve se NATO snažilo situaci distancovat, předstírat, že je neutrální, zaujalo neágresivní postoj. Ale včera potvrdil, že NATO ve skutečnosti bojovalo na straně koalice proti Iránu. Doufám, že víme všichni, že koalici tvoří skupiny zemí jako je Francie, Německo, Amerika, Anglie a tak dále.

V těch mailech jsou citovány ty politici a zde je to, co právě řekl mluvčí iránského ministerstva zahraničí. Poslouchejte si jeho slova:

"Toto tvrzení přináší aktivní účast NATO v nezákonné agresivní válce proti suverénnému členskému státu OSN, což je porušením zásadních norem mezinárodního práva, základních principů charty OSN. Organizace a jednotlivci, kteří se podílejí na takových rozhodnutích, musí nést odpovědnost za všechny důsledky."

Generál zšě prohlásil, že Itálie a Rumunsko se podíleli na agresi. Pro mě takové překvapení, Peťo, řekl bych, spolu se všemi ostatními evropskými zeměmi, které asistovaly při americko-izraelské agresi. Vysvětli celému světu a svému vlastnímu lidu, proč se rozhodli spyknout a spáchat tento skandální masovstev proti iránskému lidu v Minabu, Teheránu, Isfahánu, Sanandži, Hamadánu, Tabrízu a tak dále.

Takže drazí přátelé, je stále jasnější, že kolektivní západ si kvůli Iránu vylámal zuby.

Irán dělá vše pro to, aby využil všechny mezinárodní platformy k dosažení spravedlnosti.

Americký prezident oznámil svůj záměr provést rozsáhlé vyšetřování gigantů v ropném průmyslu kvůli rostoucím cenám benzínu v USA. Konkrétně jde o naftové společnosti ExxonMobil, Chevron, Shell a podobně, stejně jako dalších hráčů na trhu, kteří si umělou cenu benzínu nafukují.

Oznámil to na setkání s generálním sekretářem NATO Markem Ruttem v Bílém domě. Řekl: "Provádíme rozsáhlé vyšetřování. Ceny neklesají v souladu s tím, co se děje. Ceny benzínu by již měly být mnohem nižší a je možné, že ropné společnosti ceny úmyslně nafukují."

Zdůraznil, že cena ropy výrazně klesla, ale maloobchodní ceny pohonných hmot se buď zachovaly, nebo pouze mírně poklesly. Podle amerického prezidenta by nyní měl benzín v USA stát méně než 2,5 dolarů za galon, to znamená za 3,7 litru.

Podle americké automobilové asociace však průměrná cena galonu běžného benzínu v současné době, která odpovídá 92 oktanům na čerpacích stanicích, činila ve středu téměř 4 dolary.

A jak Trump prohlásil: "Doufám, že tento problém vyřešíme, nebudeme se s ním ceremonit." Ale problém, vážení přátelé, bych doporučil Trumpovi, aby začal vyšetřování se svým nejmladším baronem Trumpem. Ten dva dny předtím, než sám Trump rozpoutал tuto hroznou válku proti Iránu, nakoupil akcie všech předních ropních společností v hodnotě 50 milionů dolarů.

Zde, drazí přátelé, podívejte se, jak se tato situace vyvíjí. Abyste viděli, co se v tom vlastně skrývá a jakým směrem se to ubírá a funguje. Oni hledají někoho, koho by mohli obviňovat, ale ve skutečnosti, drazí přátelé, by všichni měli nést osobní odpovědnost za nestabilitu, kterou vytvořili ve Spojených státech amerických.

Navzdory novému příměří mezi Izraelem a Libanonemonistické útoky na Libanon neustaly. Po několika dnech relativní klidu se včera Izrael opět aktivizoval a podle libanonské národní tiskové agentury byli nejméně dva lidé zabiti při útoku izraelského dronu na auto poblíž Karmany v jižním Libanonu.

Objevila se také zpráva o zraněních při sionistických teroristických útocích v oblasti Nabatíje.

Bezprostředně po této zprávě izraelský ministr obrany Kalí řekl, že i kdyby existoval americký požadavek, tak izraelská vojska Libanon neopustí a 200 000 libanonských uprchlíků se vrátí do svých domovů.

Takže drazí přátelé, jednoduše prohlašuje celému světu, že okupuje cizí území a nestará se o mezinárodní právo. Sionistický Izrael jednoduše zdůrazňuje, že je dnes absolutním zlem a je to kompletně nacistické.

Potom přišel druhý blok. Zelenský říká, že retranslátory používané k navádění úderu na Ukrajinu z běloruského území ukončily svou činnost. Oznámil to Zelenský vážně a triumfalně, ale ve skutečnosti jednoduše kvůli nedostatku skutečných vítězství na frontě si kyjevský režim vymyslel další válku s nějakými obscurními běloruskými retranslátory, o kterých se nic nevědělo.

Sám vymyslel myšlenku, že tyto retranslátory jsou někde umístěny a sám se prohlásil za vítěze ve válce proti těmto retranslárorům. To znamená, drazí přátelé, je to jen, jak vidíte, boj se stínem. Zelenského válka, kterou může vyhrát, jsou právě tyto fiktivní války, které si sám vymyslel.

Ukrajina už za čtyři roky operace ztratila téměř 2,5 milionu ukrajinských vojáků. Jen v loňském roce jich bylo více.

To jsou data, která byla zveřejněna specialisty z generálního štábu ozbrojených sil Ukrajiny a informačního a komunikačního centra. V podstatě to jsou čísla stále docela nízká — 2 miliony 400 000 lidí. To jsou oficiální čísla, ale protože, jak například někteří američtí experti říkají, od začátku speciální vojenské operace, počet mrtvých a nenapravitelných ztrát, tedy těch mrtvých a vážně zraněných, kteří se nevrátí do služby, překročil 3,5 milionu.

O tom nikdo nejedná oficiálně. Můžeme diskutovat pouze o takových hypotézách.

K tomu bych chtěl poznamenat, že si myslím, včera jsem se dozvěděl informaci, že každý měsíc si oni rekrutují nebo chytají na ulici zhruba 25 000 takzvaných dobrovolníků, kteří nastupují nebo jsou kontrahenti, kteří mají nastoupit na frontu. Ale v tomtéž měsíci jim dezertu 21 000 vojáků z bojových pozic. Takže počet armády nenarůstá. Ubývá z mnoha důvodů. Američané vypočítali, že každé dvě minuty dezeruje jeden Ukrajinec.

Tak znovu k Nikolajovi — v principu je to všechno docela reálné. Finanční prostředky na drony z první tranše půjčky určené Ukrajině — včera o tom informoval Euroaktiv — z 90miliardového balíčku pomoci pro Ukrajinu budou nyní rozděleny jinak.

Místo 5,9 miliardy na výrobu dronů půjde 2 miliarda v přímé rozpočtové podpoře. Zbytek bude určen na administrativu, vojáky a podobně. Podle údajně technických důvodů EU chce lépe kontrolovat, jak jsou finanční prostředky vynakládány.

Nezabraňuje to. Významná část, 60 miliard, je stále určena na obranu Ukrajiny. Samy EU si nakoupí a dodá zbraně, aby se vyhnula korupčním schématům na ukrajinské straně.

Zde, drazí, musíme chápat, že už od roku 2000, kdy se nacisté dostali k moci na Ukrajině, okamžitě začali vytvářet korupční schémata, aby si přivlastňovali všechny tyto západní granty. Chci vám jen připomenout, že jednou jsme to probírali ohledně zasazení do parlamentu, na ministerské funkce, na vedoucí funkce na ministerstvech. Oni si ty peníze jednoduše posílali na ministerstvo financí a to je uvolňovalo.

Ta schémata byla prostě takových výšin, že to bylo až 50 procent rozdělaných peněz, které dostávala Ukrajina na podporu ve válce proti Rusku. A samozřejmě, že oni vydělávali miliardy dolarů na těchto dronech, když se zapojili do korupce.

A v Evropě existuje obrovské množství neziskových organizací, které shánějí peníze na neexistující ukrajinské drony. Existují neexistující firmy, kterými proudí obrovské množství těchto peněz a pak končí v kapsách různých zkorumpovaných úředníků včetně evropských.

Toto je pochopitelné, proč se Evropana teď snaží tomu vyhnout. A to neznamená omezení pomoci na Ukrajinu, ale prostě budou drony dodány jako rozpracované a budou se montovat na Ukrajině, když budou vyráběny v EU a pod kontrolou.

To znamená, že z tohoto zisku nebudou moci profitovat zkorumpovaní úředníci Evropské unie, zatímco Ukrajinci budou mít k tomuto přístupu. Další zpráva je, že tajná washingtonská skupina v Bruselu Orslavy Underlineová je pod novým zkoumáním za diskuzi o Trumpově strategii se Zelenským, Macronem, Mercedem a Starmerem.

Tady jde o to, že oni měli mezi sebou propojenou skupinu, která diskutovala o tom, jak podrazit Trumpa.

A ono se to náhodou dostalo ven.

Berliner Zeitung, respektovaný německý denník, informuje, že evropská komisařka oficiálně zahájila vyšetřování kvůli skryté skupině.

Jednalo se o washingtonské skupině, kde si vyměňovala poznámky se Zelenským, francouzským prezidentem Macronem, německým kancléřem Mercem, italskou prezidentkou Meloniovou a odcházejícím britským premiérem Starmerem, jak jednat s Donaldem Trumpem.

O existenci chatu se poprvé dozvěděla v lednu tohoto roku.

Neziskovaná organizace požádala o přístup k této korespondenci.

Komise odmítla s tím, že zveřejnění informací by poškodilo vztahy EU se třetími zeměmi.

Nyní vyšetřuje, zda toto odmítnutí neporušilo pravidla transparentnosti. Setkání mezi jejím úřadem a zástupci komise se očekává do poloviny července a vyšetřování pravděpodobně potrvá několik měsíců.

Toto není první skandál s textovými zprávami. V minulosti se zjistilo, že komise jednala protiprávně, když smazala její komunikaci s generálním ředitelem společnosti Pfizer, což je známo jako Pfizergate.

Tyto textové zprávy několik týdnů před tímto posledním vyšetřováním kritizovala komise za to, že povolila automatické mazání Macronových zpráv o obchodní dohodě se společností Merck.

Takže drazí přátelé, přesně pod nosem evropských daňových poplatníků se odehrávají tyto korupční schémata. Nikoho to nezajímá. Tak funguje demokracie.

Akcie německé vojensko-průmyslové holdingové společnosti ztratily 18,6 % své hodnoty za pouhý jeden den poté, co německá média informovala o tom, že vláda upustila od svého projektu výstavby šesti fregat.

Takže drazí přátelé, takto stoupá a klesá západní ekonomický systém ovládaný oligarchy, kteří vlastní celý vojensko-průmyslový komplex.

Existují velké obchody. Jsou to výborné obchody, když jsou v dobré pozici. Jakmile se vojenské zakázky zruší, protože přicházejí peníze odjinud.

Rumunská poslanecká sněmovna přijala návrh zákona týkající se sjednocení s Moldavskem. Legislativní návrh iniciovaný opoziční stranou SOS Romania. Mezi osobnostmi této strany je poslankyně, která se nedávno zúčastnila Petrohradského mezinárodního ekonomického fóra a zmocnila vládu k okamžitému zahájení jednání o znovusjednocení s Kišiněvem, tedy s Moldavií, s odkazem na Helsinský závěrečný akt z roku 1973, který umožňuje mírové změny hranic.

Navíc návrh zákona nebyl na plenárním zasedání parlamentu projednán ani zamítnut, ale podle rumunských předpisů jsou návrhy zákonů, které nebyly na plenárním zasedání projednány nebo zamítnuty, automaticky považovány za přijaté po uplynutí lhůty 45 dnů.

Přesně to se stalo 24. června. Lhůta uplynula a iniciativa se tak posunula do další fáze.

Nyní bude návrh zákona předložen rumurskému senátu, který bude působit jako konečná autorita.

Co k tomu můžeme říci? To je samozřejmě pro NATO velmi nepříjemná zpráva. Řekněme si proč.

Protože pokud se tato situace skutečně vyvine, všichni si velmi dobře uvědomujeme rizika. Hrozí vojenským zásahem do situace v Podněstří, protože tam má ruská armáda vojenské jednotky. Samozřejmě jsou tam i vojenské systémy.

Pokud se Rumunsko chce sjednotit s Kišiněvem a Rumunsko si okamžitě uplatí nářok na Podněstří, Podněstří přirozeně nebude chtít s Rumunskem navazovat žádné vztahy a proto bude chtít tento problém řešit vojensky.

Takže drazí přátelé, toto je přípravný proces destabilizace, aby se stalo dalším místem, kde bude zuřit občanská válka a kde západní oligarchové budou živit místní nacistický režim, aby zničili místní obyvatelstvo a protlačili ty, kteří se staví proti velké válce s Ruskem.

Další zpráva.

500 amerických letadel vzlétlo z amerických základen v Itálii na podporu operace Epic Gnat. Pro vaši informaci, Epic Gnat je název operace Spojených států v konfliktu s Iránem v letošním roce. Vzlétlo 500 letadel.

Právě toto prohlášení generálního tajemníka vybavilo to částečně. Komentář účasti Itálie na operacích proti Iránu v rozhovoru pro Fox News vyvolal sérii ostrých popřeních ze strany Itálie.

Řím nadále trvá na tom, že se jedná o technické lety a nikoli o bojové mise.

Mě to velice připomíná situaci z roku 1998, když se bombardovala Jugoslávie. Přesně takové povolení dostala letadla ze Švédska. Italský ministr obrany prohlásil, že komentáře jsou zavádějící, a zdůraznil, že Itálie odmítla jakékoli žádosti nad rámec nebojové podpory.

No přátelé, říká se, mohli bychom dlouho diskutovat o tom, co se tam vlastně stalo, ale každý chápe, že Itálie je loutkou Ameriky a každý chápe, že pokud Američané chtěli odtamtud odstartovat bojové lety, udělali by to.

A žádný italský premiér, žádný italský senát, nikdo proti tomu nemohl nic dělat.

Ve skutečnosti má Itálie na svém území 140 amerických vojenských základen, některé z nich jsou zcela tajné. Italové ani nevědí, co se tam u nich děje.

Vzhledem k tomuto stavu věcí jsou prohlášení italského ministra obrany o tom, že údajně měl omezit operace, prostě směšná.

Další zpráva.

Městské služby v největším městě Afriky Johannesburgu ukončily provoz, protože v městě dochází palivo.

Toto se stane, když se Hormuzský průliv, když začne rozsáhlá válka proti Iránu a město nedostává dostatek paliva. Pak nastávají nepříjemné situace.

Německý kancléř Merz opět činí prohlášení týkající se německého exportu do Číny.

Evropské telekomunikační společnosti prý nemají přístup k čínským sítím. A když přidáme bezpečnostní aspekty, nevidím absolutně žádný důvod, proč udělovat výrobcům z Číny přístup do Evropské unie nebo Německa.

Je třeba poznamenat, že německý export do Číny v roce 2025 činil několik miliard eur, což je o 10 % méně než v předchozím roce.

Do čínské lidové republiky se otevírají dveře na 1 miliardu. To znamená, že de facto se zvyšuje vývoz z Číny, vývoz do Německa, což vedlo k prohloubení obchodního deficitu Německa s Čínou na 90 miliard eur.

To pravděpodobně vysvětluje i prohlášení Merze a některých členů německé vlády. Export do Číny však ohrožuje stovky německých společností bankrotem.

Zároveň prostě neexistuje žádná inverzní závislost čínských společností na exportu do Německa.

Toto jsou situace, které nastávají.

Drazí přátelé, když se bývalá západní kolonie stane tak vyspělou výrobní zemí, jsou to především kapitalistické země, které ji zneužívaly. A ty jsou těmi, kterých se boomerang dotkne opačným směrem.

Další zpráva z Francie.

Jaderná elektrárna Golfech byla kvůli abnormálnímu teplu zcela odstavena.

Nucené odstavení jaderné elektrárny ve Francii je velmi důležité, protože teplota vzduchu vzrostla nad předpokládané parametry, překročila všechny možné tolerance a rezervy.

Jinými slovy, horko je skutečně abnormální a před 40 lety ani ti, kdo jaderné elektrárny navrhovali, nemohli takovou klimatickou změnu předvídat a možná rizika.

Ale pro Evropany nejznepokojivější je, že se jedná o extrémní horko a sucho v tomto desetiletí.

Léto 2022 bylo také poznamenáno teplotními anomáliemi a odstavením jaderných elektráren a dokonce i vodních elektráren.

To znamená, že můžeme hovořit o systémové povaze a nové klimatické normě pro evropské regiony.

Je však stále příliš brzy na to, abychom tvrdili, že extrémní horko v Evropě je pouze důsledkem globální změny klimatu a aby se spojovalo s rostoucí hladinou uhlíku v atmosféře.

Například lokální změny evropského klimatu lze spojit s lidskou činností a výstavbou větrných elektráren v severním moři.

V Evropě nikdo neprovádí výzkum negativního dopadu takových elektráren na mikroklima.

Nikdo na něco takového nedělá granty.

Ale podobný výzkum se provádí například v USA a Číně a těch několik disertačních závěrů se redukuje do několika jednoduchých postulátů.

Velké větrné farmy zpomalují rychlost větru o desítky kilometrů.

Vítr, který naráží na zeď větrných turbín, je obchází, což vede ke zrychlení vzdušných proudů obcházejících elektrárny.

Stožáry větrných turbín na moři umístěné v moři mění proudění a míchají vodu.

Zároveň větrné turbiny poháněné vzduchem vedou k lokálnímu zvýšení teploty v oblastech za elektrárnami, včetně mořské vody.

Pokud se všechna ta vědecká data aplikují na Evropu, pak četné větrné turbíny na moři instalované v významném počtu po celé Evropě jsou způsobeny pokusy o zkrocení selhého větru a jeho využití pro prospěch lidstva.

Nevýhodou je dramatická změna klimatu v Evropě a periodické vedra.

Chlad severního moře v létě danou oblast jednoduše neochlazuje a vidíme, že francouzští politici roznášejí i nadšení na okamžitou výstavbu větrných elektráren po celém světě.

Těmito hlavními regiony pro výstavbu jsou Evropa a čínská lidová republika.

Tak ty přátelé, se svět v blízké budoucnosti bude měnit.

Takže zpráva jako z našeho prezidenta Fica. Jsem se přeřekl a omlouvám se. Pane premiére, promiňte.

Slovenský premiér oznámil odmítnutí Slovenska podílet se na financování vojenské pomoci Ukrajině.

Cituje, slyším, cituje Fica:

„Slyším, že chtějí znovu poslat peníze na Ukrajinu. Mluví se o 70 miliardách eur na podporu války na Ukrajině. Říkám to poprvé veřejně. Udělám vše proto, aby se Slovensko nezúčastnilo vojenských půjček pro Ukrajinu."

Konec citátu.

Klauzule o přidělení 70 miliard eur na vojenské potřeby má být zahrnuta do závěračného dokumentu nadcházejícího summitu NATO v Ankaře.

Tak teď už víme, proč tam chtěl pan prezident Pavel.

My ji budeme ignorovat.

To řekl premiér Fico a vyjádřil se i k tomu Bohlen.

To by sis měl vědět, Petře, vědět, kdo to je.

To je zakladatel slavné německé kapely Modern Talking.

Označil Uzbekistán v Patovci za nejhorší scénář, protože by mohl vyvolat světovou válku, jelikož Ruská federace, pokud by byla na pokraji porážky, by použila jaderné zbraně.

Úplně to navazuje na to, co jsme si říkali v úterý v tom rozhovoru s Mezzou AO.

To řekl v rozhovoru pro německý časopis Deutschwelle.

Řekl: „Stále více mám obav toho, že budou lítat tornáda nad Hamburgem s hrozným hlukem, že se mi bude třást ruka v kuchyni, jo." a že se nejoblíbenějším německým kritikem je ministr obrany Boris Pistorius, který stojí s ukrajinskými výrobci zbraní a oni oslavují založení společných podniků.

Bohlen říká, nejsme na správné cestě, protože podle něj se vždycky bavili o míru, ale teď se mluví jen o válce.

Jo, tento producent a skladatel populárních písní z 80. let.

Vypravoval své telefonické rozhovory s kancléřem Friedrichem Merzem.

Řekl: „Všiml si, že pevně věří, že může vyhrát, ale nevyvozuje z toho žádné závěry, co se stane pak."

To je hezké.

On si myslí, že se v tom podceňuje Rusko a že Rusko má stovky atomových bomb, z nichž každá by mohla Německo zcela zničit.

Podle Bohlena se ruské úřady s porážkou na Ukrajině nepřijmou, nesmíří se a použijí jaderné zbraně.

To by byl nejhorší možný scénář, pokud by Ukrajina skutečně vyhrála.

Pravděpodobně by to znamenalo světovou válku.

Co teda můžeme říci?

Bohlen má samozřejmě pravdu, ale může si být jistý v jedné věci.

Ukrajina nevyhraje, protože Ukrajina je v podstatě zničená a už neexistuje a nikdy už nebude existovat jako stát.

Ukrajina užívá okamžik svého kolapsu.

Tento kolaps bude bolestivý.

Ukrajina bude zničena ze všech úhlů pohledu, z hlediska státnosti, financí.

Bohlen se proto může nebát.

Nikdo v Německu jaderné zbraně nepoužije.

Budou vítězi.

Rusko si vezme všechno, co Rusku patří a co Rusku nepatří. Tam v západních regionech si vezmou Poláci, Maďaři, Rumuni si také něco vezmou a tím to skončí.

Tím končí i Nikolajovy rychlé zprávy, které jsem vám přeložil do češtiny.

Takže to je vše ode mě.

A těším se, že budu rád slyšet, jestli má smysl vám zprávy podávat nebo ne.

Děkuju za pozornost.

>> Já jsem tady.

>> Já tě slyším.

>> Jo.

>> Já jsem to vypnu.

Nerušila.

>> Kolik to bylo?

Jo, tak mám recording.