MAINSTREAMOVÝ DETOX

13:18

ÚTERÝ 23.ČERVNA23.ČERVEN 2026

Dvojí metr #231: Piráti v Praze řádí. ČT v černém. Politická hyperkorektnost v Británii. D. Nerudová

Dvojí metr

Dvojí metr #231: Piráti v Praze řádí. ČT v černém. Politická hyperkorektnost v Británii. D. Nerudová

Přepis videa

Zobrazit / skrýt přepis

Zdravím vás u dalšího dílu mého pořadu Dvojí metr a i když je to psané černé na bílém, nemusí to být černobílé.

Dnes opět pár slov o mistrovství světa ve fotbale, poté o stávce v České televizi, o městské firmě Operator ICT, kde řádí Piráti.

U politické hyperkorektnosti se budu věnovat situaci ve Velké Británii a na konci Dvojího metru srovnání případů George Floyda a Henryho Novaka.

Jdeme na to.

Jako každý týden až do konce mistrovství světa ve fotbale, tak já se tady tomu trošičku věnuji aktuality, zajímavosti, pár informací.

Ta první je, že se změnilo to pořadí počtu gólů na mistrovství světa ve fotbale, kde Německo předstihovalo Brazílii.

Mezitím Brazílie zase výrazně vyhrála 3:0, pak zase vyhrálo Německo 2:1.

To znamená, teď se to pořadí mezi Brazílií a Německem bude měnit.

To je ta kopačka.

Vidíte to?

Kopačka je německá, pak je brazilská.

Tady druhý obrázek, co mám pro vás připravený, je kdo vlastně získal titul mistra světa.

Tak tady to máte z shora.

Urugvaj dvakrát, Itálie čtyřikrát, Francie dvakrát, Německo čtyřikrát, Brazíl pětkrát.

To je nejúspěšnější, Argentína třikrát, Anglie jednou, Španělsko jednou, Francie dvakrát.

Takže tam vidíte devět zemí, které ovládly mistrovství světa.

Poslední obrázek.

Ti, kteří už jsou vlastně vyřazeni, nepostoupí dál do vyřazovací části.

To je Haiti, Turecko, Tunisko.

Tak doufám, že v těch kroužcích teďka po tomto týdnu po zápase s Mexikem nebudeme my.

Jinak Messi dal tři góly, Mbappé 2, Haaland 2, Kanè 2 a my jsme remizovali 1:1 s Jihoanickou republikou.

To asi víte.

Tak teďka do pražské komunální politiky.

Operator ICT, firma, kterou mají na starosti Piráti, druhý rok po sobě, je ve ztrátě.

Přesto si manažeři rozdávali prémie.

Tohle by udělala firma, kterou má na starosti někdo jiný než piráti, třeba.

Ano, tak to by byl humbuk.

Takhle se neděje nic.

Tady mám pro vás infografiku.

Nejprve Zdeněk Hřib, co říkal k této firmě operátora ICT: "Se za čtyři roky stala výkladní skříní průhledného hospodaření. Tato městská firma přijala za své mnohé zásady, které vedou k hospodárnému nakládání s veřejnými prostředky v souladu s veřejným zájmem, neuvěřitelně."

Teďka ten křížek klasický a rok 2025, to bylo loni: manažeři prodělečné městské firmy na digitalizaci si rozdali milionové odměny.

Máte pocit, že se poučili z toho? To je 10. červenec 2025.

Nikoliv.

Tady rok 2026: firma spravující lítačku čelí kritice, je ve ztrátě.

Přesto si vedení vyplatilo obří odměny.

Takhle řídí piráti městskou firmu.

Jenom se o tom v médiích moc nehovoří.

Tohle, co jste tady viděli vedle mě, tak je výjimka.

Jdeme dál.

Jsme v Praze, ať je něco pozitivního.

Praha hostí poprvé v historii olympiádu dětí a mládeže.

V neděli bylo slavnostní zahájení Olympiády dětí a mládeže rok 2026 za účasti i například Bena Cristowala.

Tady je ta infografika, ta pozvánka a tady jsem pro vás připravil fotku, protože jsem se tam byl podívat.

Na ploše vidíte různobarevné.

To jsou zástupci všech 14 krajů.

3500 studentů a žáků soutěžících v různých kategoriích.

Je to olympiáda, jsou tam často budoucí olympionici.

Já jsem se ptal, jak zimní tak letní olympiáda, a ty významní naši sportovci, tak často prošli právě touto olympiádou dětí a mládeže.

Jinak tam údajně přišlo asi 10 000 diváků.

Bylo to v Edenu.

Konec je ve čtvrtek, tento čtvrtek.

Tak a poslední téma aktuální je dění kolem České televize.

Komentář k černému protestu.

Já to točím v pondělí, jak vy víte.

A v pondělí mají být zaměstnanci v černém, což za mě spíše připomíná ne nějaký smutek, ale ty začerněné smlouvy, které by u žádné jiné instituce neprošly.

Umíte si představit, že magistrát nebo nějaké ministerstvo odevzdalo začerněné smlouvy?

No tak to byste se zlou potázali.

Ale v České televizi ano.

Ale přitom to jsou ty peníze, to jsou peníze zase lidí.

Tady jsou to peníze daňových poplatníků, tady jsou to peníze koncesionářů.

Ten princip je ale stejný.

Je to veřejnoprávní instituce.

Začerněné smlouvy za mě symbol toho, že někdo chodí v černém.

Tak oni jsou ve stávkové pohotovosti.

Já jsem si k tomu tady našel zajímavý komentář.

"Veřejnoprávní majetek bez možnosti volby je zvláštní druh vlastnictví." – Petr Kolman.

Pracovníci České televize, Českého rozhlasu vystoupili minulý týden ve středu v černém oblečení a symbolicky za 5 minut 12 varovali veřejnost před ohrožením nezávislosti médií veřejné služby.

Jejich poselství bylo formulováno jazykem odpovědnosti, obavy a občanské angažovanosti.

Tvrdili mimo jiné, že ČT a ČRo patří občanům a že právě proto je třeba je bránit před politickými zásahy.

A teď vyústění toho komentáře:

"Demokracie stojí na schopnosti nazývat věci pravými jmény. Jestliže jsou televizní a rozhlasové poplatky povinné, pak jsou povinné. Jestli je jejich placení vynutitelné státní mocí, pak je tomu tak. A jestliže občan nemá možnost se svobodně rozhodnout, za jakou službu zaplatí, pak bychom měli přestat tvrdit, že je jejich vlastníkem v běžném slova smyslu."

No, je to tak.

Je to tak.

A já tady celou dobu jakoby říkám, že v momentě, kdy to vlastně platí všichni, protože se to neplatí za přístroj a platí se to za jakýkoliv vlastnictví jakékoli věci, která je schopná přijímat signál – notebook, mobil a tak dále – tak to vlastně skutečně platí všechny domácnosti, protože neexistuje domácnost, která by buď neměla televizi a nebo by neměla nějaký tenhleten moderní vynález.

A když to platí všichni, tak je velmi neefektivní potom vynakládat 250 milionů Kč na tu správu toho výběru.

Ať už je to placení SIPO nebo placení těch různých advokátů, právníků, celého oddělení na vymáhání, editaci, registrací a tak dále, exekucí, a toho všeho.

Za prvé, zadruhé, ta nespravedlnost, která teprve teďka vychází najevo – dřív se s tím Česká televize, Český rozhlas nechlubily – že lidé třeba nad 75 let, kteří tvoří 8,5 % populace, se ale na poplatcích podílí více než 25 %, to znamená třikrát tolik, než jaký je jejich počet.

To nevím, jestli je zrovna jakoby spravedlivá záležitost.

Takže efektivita, nespravedlnost.

Jdeme dál.

Tak no a já jsem našel, já vám tady něco ukážu z výroční zprávy o činnosti a hospodaření České televize za loňský rok, a věc, která je zásadní – která ukazuje právě přístup veřejnosti, kterou se tak zaklínají zaměstnanci České televize – a to je důvěryhodnost ČT.

Tak když se podíváte na rok 2018, tak důvěryhodnost byla 71 a důvěra a nedůvěra 24.

Rozdíl mezitím byl 47 % bodů – 71, 24.

Postupně to klesalo, klesalo.

Dneska je důvěra 62, to znamená o 9 % bodů níž, a naopak nedůvěra 33, o 9 % bodů víc.

To znamená 18 % bodů se to zmenšilo.

Taky vidíte, že ty křivky se k sobě jakoby přibližují.

Ta zelená nahoře, červená dole.

Takže klesající důvěra ČT. Celkový souhlas tím výrokem „důvěryhodná" je 62 %, což je mimochodem o 4 % body níž než v roce 2024, a stejně tak o 4 % body výš je ta nedůvěra.

To jenom za poslední rok se to přiblížilo o 8 % bodů.

Tak nákladné vymáhání poplatků. V souvislosti s vymáháním dlužných poplatků podala Česká televize 20 000 žalob a odeslala 189 000 upomínek.

Náklady spojené s výběrem a vymáháním televizních poplatků překročily 141 milionů Kč.

Netransparentnost dozorčí komise rady ČT. Konstatovala, že v dílčích případech docházelo k nadměrnému rozsahu zneprůhlednění. To jsou ty začerněné smlouvy, které přesahovaly nezbytnou míru ochrany obchodního tajemství.

Takže tolik z výroční zprávy České televize a my jdeme na ochranu spotřebitele.

Nejprve zelené šílenství a co všechno se pro spotřebitele připravuje v rámci Evropské unie. Tady článek z roku 24:

Po zelené energetické cestě ke studeným večeřím. Rostoucí podíl obnovitelných zdrojů přináší zajímavý paradox. Totiž elektřiny je někdy přebytek. Jasně, když svítí sluníčko, že jo, a fouká. A jindy kritický nedostatek. No tak, když je tma, že jo, v noci, a zároveň přestane foukat vítr. Ale zároveň lidé se vrací z práce a zapínají všechny ty přístroje.

To znamená, Evropská unie proto chce motivovat domácnosti, aby spotřebu přesouvali do levnějších hodin. To znamená jako aby pařili, když svítí sluníčko, a potom, když je tma a sluníčko zaleze, tak aby byla právě ta studená večeře.

Takže v mnoha evropských zemích prudce roste nesoulad mezi dobou, kdy lidé i průmysl spotřebávají nejvíce elektřiny, a dobou, kdy se naopak nejvíce vyrábí obnovitelné zdroje, jejichž podíl na dodávkách stále roste.

Proto říkám, že obnovitelné zdroje, že to je dobré, ale jsou vlastně neříditelné, protože tam jsme jakoby závislí na té přírodě, na něčem jiném. To u toho klasické energetiky — jaderná energetika, uhlí a podobně — tam prostě vyrábíte tolik, kolik potřebujete.

V dobách přebytku energie pak klesají ceny dokonce do záporu v rozsahu několika stovek eur, zatímco ve spotřebitelských špičkách cena roste na hodnoty stovek eur v plusu.

Navíc při těchto výkyvech dochází k vážným problémům v energetických sítích, v nichž hrozí výpadky, jo, protože jak se to takhle různě jakoby přesouvá, no.

Přečte si ten komentář.

Je to vlastně sranda a končí to právě tím, že život kolem rodinného krbu tak má zřejmě do značné míry řídit energetický dispečing.

Teplá večeře bude jen občas, protože to už zalezlo sluníčko a musíme mít studenou večeři.

Práce bude o víkendu, stejně jako žehlení přes den samozřejmě, kdy díky záporným cenám dostanete za spotřebovanou elektřinu ještě zaplacenou.

Tak jde v Absurdistánu, ale proti Gustu žádný dispečer.

Druhá věc. Spotřebitelská miliardová pokuta pro čínské internetové tržiště Temu od Evropské komise.

Temu dostalo pokutu 200 milionů eur od Evropské komise za nebezpečné zboží.

Čínská společnost Temu dostala od Evropské komise pokutu v přepočtu za bezmála 5 miliard Kč.

Důvodem jsou výsledky tajných nákupů, při kterých unijní úřady odhalily nebezpečné hračky nebo závadné nabíječky.

Z výsledku tajného nákupu, který byl součástí šetření Evropské komise, vyplynulo, že velmi vysoké procento vybraných nabíječek neprošlo základními bezpečnostními testy, zatímco vysoké procento testovaných dětských hraček představovalo bezpečnostní riziko střední až vysoké závažnosti, jelikož obsahovaly chemické látky překračující zákonné bezpečnostní limity nebo představovaly nebezpečí udušení kvůli odnímatelným částem.

Tak takže někdy já tady předtím varuju, ano, dá se tam nakupovat levněji, ale někdy to může být riziko, je to nebezpečné.

Takže ochrana spotřebitele a my jdeme na politickou korektnost.

Politická hyperkorektnost a Velká Británie.

Mám tady pro vás tři příklady.

Jdeme na to.

Vražda Nováka, neboli rasistický antirasismus a pokus o vraždu v severním Irsku.

Představte si, já začnu nejdřív tím pokusem o vraždu v severním Irsku.

Sudánec se na ulici v Belfastu snažil uříznout muži hlavu.

Rozumíte? Kam až daleko jsme se dostali?

Mimochodem, já pak k tomu budu mít i nějakou statistiku, abyste věděli, jak se vlastně o těch věcech zas tolik nemluví.

I když to je případ, který máte pocit, že by měl být dnes a denně 24/7 v médiích, tak není.

Tady jsem našel na sociálních sítích nějakou takovouhle grafiku, kde je první ten článek s tím sudáncem a druhý připomínka, kdy Karel Schwarzenberg říkal: „Řveme, jako by nám uprchlíci řezali krky." To je tak, když se varovalo před tou migrační vlnou nekontrolovanou.

Tady nikdo, nebo aspoň rozumný lidé, nechce nepomáhat lidem, kteří utíkají třeba před válkou, jo.

Ale jakoby tady, když sem někdo utíkají ekonomičtí migranti, který jsou naprosto nepřizpůsobiví, kašlou na to a jedou si ty svoje věci tímhle způsobem — útoky, nože a tak dále — vzrostly o stovky procent.

Jo.

A mě teda fakt jako zajímá, jak dlouho se tohlecto bude přehlížet.

No a teďka pojďme k tomu, k té vraždě Henryho Nováka.

Rasistický antirasismus.

Vražda Nováka ukázala fatální rozklad britské společnosti.

O tom já jsem hovořil tady minule.

Dneska na to navazuje další článek. To bylo v Echo 24.

Tady to vidíte.

A teďka Lidové noviny.

Vražda ve Velké Británii.

Jak si politici a policie spletla vraha s obětí.

A teď pozor.

Ta pravá absurdita tragédie začala v zápětí.

Místo aby se britští policisté zachovali jako strážci zákona, tak zavolali ambulanci člověku, který má pusu plnou krve a opakovaně jim říká, že nemůže dýchat a že byl pobodán.

Tak se oběť vraždy zatýkají.

Proč?

Spáchala přece zločin z nenávisti. Pověstný hate crime.

Když na vraha měla křičet blíže neurčené urážky. Měl křičet ten Henry Novák.

Policistům ani nepřipadalo zvláštní, že na zemi leží od krve údajný rasista, ale pět členů vrahovy rodiny stojí v perfektním stavu kolem něho.

A teď farář patrně nemá pravdu, když tvrdí, že v Británii existuje dvojí metr policie, nebo policejní dvojí metr.

Zas tak daleko od pravdy ale také není.

Britská policie jistě není rasistická v tom slova smyslu, že by primárně zatýkala bílé Brity a stranila tak černochům či Indům.

Pokud se ale jen stínem zmíní obvinění z rasového zločinu z nenávisti, každý policista se právem bojí o místo.

Kombinovaný tlak britské woke kultury a pochybného výcviku pak zasahujícího policistu zbaví prostého selského rozumu.

Ten zdravý selský rozum.

Ten zlý je přece bílý rasista a tak se k němu taky třeba přistupovat.

Fakt, že leží zakrvený na zemi, ho jaksi neomlouvá.

Takže to je první politická korektnost.

Druhá.

Podívejte se, co se může dít v Británii.

Socha pro teroristy v srdci Londýna.

Gréta tleská.

Teroristická ikona málem dostala sochu v srdci Londýna.

Pro palestinské aktivisty se minulý pátek pokusili v srdci Londýna postavit sochu jednomu z nejznámějších žijících teroristů na světě, Marwánu Baghutimu.

V sobotu mu bylo 67 let.

O skandálu informovala všechna izraelská, ale i globální média.

Tento známý a politicky dodnes velice vlivný zločinec byl vůdcem první i druhé intifády.

Eh, pardon. Eh, a nyní si v izraelském vězení odpíkává pět doživotních trestů za vraždu nevinných lidí.

Akci, kterou policisté na poslední chvíli zastavili, nadšeně podporovali nejen někdejší klimatická aktivista Gréta Thunbergová, ale i různé globální celebrity, hollywoodské hvězdy.

Představte si. Neuvěřitelný. Neuvěřitelný.

"Man dostane důstojné místo mezi dalšími bojovníky za lidská práva," napsala Gréta.

To je možné. Oni to teda tomu zabránili, ale to, že vůbec se to málem uskutečnilo, a v tom článku vidíte i tu fotku, že se fakt jako setkali a málem to udělali, je za mě něco neuvěřitelného.

Poslední je spíš taková zábavná věc.

Anglický rybník pro ženy. Do dámského rybníka smějí i transženy, rozhodli v Londýně. Představte si, že tam existuje dámský rybník a mohou tam i transženy.

Rybník vyčleněný jako ženské koupaliště v londýnském parku bude i nadále přístupný transženám. O rozhodnutí londýnské rady píší britská média.

Reciproční přístup zachová i pánský rybník. To znamená, jak to dopadlo rozhodnutí: úřad vynesl po veřejné konzultaci, ve které se pro zachování vyjádřilo 86 % respondentů, že dámský i pánský rybník bude přístupný transženám nebo trans mužům.

Tak takové starosti mají Britové. Tady jste si měli plasticky tři takové případy a my jdeme na dvojmetr.

No a když jsem tady hovořil o té vraždě Henryho Nováka, eh, o té politické hyperkorektnosti ve Velké Británii, ono se to týká politické hyperkorektnosti v celém západním světě. A zároveň už uplynula nějaká doba, tak jsem si udělal takovou menší analýzu srovnání mediálního pokrytí zabití a vraždy, eh, George Floyda a Henryho Nováka.

A to teďka vůbec nesrovnávám to, že George Floyd byl nějaký kriminálník. Byť já neomlouvám tu brutalitu policie, ale byl to nějaký kriminálník. Já jsem to vám tady minule říkal, byl už několikrát odsouzen, zavřený, kladl odpor při zatýkání a podobně.

A Henry Novák byl student, který policii v životě nepotkal, nic špatného neudělal.

Jo, takže i ty okolnosti byly jakoby různé, jo, ale tak se na to podívejte. Udělal jsem takové srovnání.

Tady to asi vyskočí. Moc to vidět nebude. Jsou to ty červené rámečky.

Beru to z shora. Beru to vždycky, že to je analýza pokrytí 14 dnů u George Floyda, tak 14 dnů po tom zabití. A tam se to dostalo hned první den ven, protože to natočili ti lidé, dávali to na sítě.

U Henryho Nováka to beru, že to bylo 14 dní poté, co to vlastně policie zveřejnila poprvé záběry z toho zásahu.

Jo. Takže nikoliv poté, kdy se to stalo.

Takže tady ten první červený rámeček: George Floyd, sledované období 25. květen až 8. červen. Pokrytí ve všech médiích u nás: 869, veřejnoprávních: 79. Česká televize: 30, Český rozhlas: 49.

Novák, stejných 14 dnů, druhý červen až 16. červen: 299. To znamená 869 vůči 299. A veřejnoprávní média: 15, to znamená 79 vůči 15. Česká televize: 30, tady je 7. Český rozhlas: 49 vůči 8.

Tady vidíte, jak pokrývali tyto případy. Takže za mě úplně klasický prostě dvojí metr.

Teďka vůbec nebudu brát, jak se u něčeho něco relativizovalo. Tady se naopak něco jakoby zamumlalo, aby náhodou nevznikl právě jakoby rasismus. Tak proto se to i tak jako jmenuje, že jo. Ten jeden z článků: rasistický antirasismus.

Jo, ale tady to máte černé na bílém počtově, jak se pokrývala situace po smrti George Floyda a po smrti Henryho Nováka. Dvojí metr jako fík.

A my jdeme na poslední rubriku.

Dnes mám pro vás připravený krásný tweet, bohužel už smazaný Danuše Nerudové, který vlastně odhaluje (já jsem o tom mluvil v nedělní partii úplně v nahotě), že některá fakta jsou jenom kladivo na Babiše nebo vládu hnutí ANO, ale úplný opak se zapírá vlastně vůči Petru Fialovi.

Tady to máte: "Andrej Babiš a jeho vláda ohrožuje bezpečnost České republiky. Potvrzují to už i naši spojenci z NATO."

A takto Danuše Nerudová reagovala na vyjádření Marka Rutého: "Česko loni nesplnilo závazek 2 % HDP na obranu."

Tady to vidíte.

Danuše Nerudová potom ten tweet smazala, protože to je samozřejmě závazek 2 % HDP jsme nesplnili za rok 2025, rok 2026 teprve běží. A ta byla ve vládě, to byla vláda Petra Fialy.

A eh v ten moment Danuše Nerudová to smazala. A tím, že to smazala, tak vlastně obnažila a v plné nahotě přiznala, že ten závazek 2 % je jenom kladivo vůči Babišovi nebo současné vládě.

Protože za normálních okolností by nahradila jméno Andrej Babiš a napsala by: "Petr Fiala a jeho vláda ohrožují bezpečnost České republiky. Potvrzují to i naši spojenci z NATO."

Protože to je pravdivá věta.

Ale v momentě, kdy ona to úplně smazala, no, tak v ten moment samozřejmě ona řekne, kdyby tehdy vládla už vláda Andreje Babiše, tak to tam nechám. Ale protože vládla vláda Petra Fialy, tak to raději smažu.

Ale ten fakt, že jsme nesplnili ty 2 %, ten přece zůstává.

Danuša Nerudová na moji Vítku reagovala. Takže Patriku, zase dvojí metr, že? Šéf z vás udělal dost šaška. Po kolikáté už?

A předala tam print screen, kdy Andrej Babiš řekl: "Česko letos 2 % HDP na obranu nesplní. V dalších letech ano."

No, ale to na té věci nic nemění.

Zaprvé je dobře, že Andrej Babiš to teda říká dopředu férově a transparentně a otevřeně. Ne, že budeme hrát to divadlo, jako to dělal Petr Fiala ještě do minulého týdne a říkal: "Splníme to, splníme to, splníme to." Začal rok 2026. Splnili jsme to, splnili jsme to, splnili jsme to. A teď máme černé na bílém, že ne?

Tak tohle divadlo Andrej Babiš nebude a rovnou to řekne dopředu i s tím, že ví, že na sebe připoutá negativní pozornost.

Ale hlavně to nemění nic na podstatě.

A já jsem to tam psal. A tady máte i můj tweet:

"Jaký dvojí metr. Stačilo přece, abyste opravila ten tweet, nahradila za Babiše Fialu a nikdo by nereagoval, protože by to byla pravdivá věta. Ale tím, že tu svojí větu o neplnění 2% závazku uplatňujete pouze na Andreje Babiše, ale na Petra Fialu radši nenapíšete nic, tak tím ukazujete, že vlastně o ty 2 % nejde, ale jde o to, kdo je neplní."

Tak takže toliko ta záležitost, to mě pobavila.

No a tady jsem našel mezitím od Karla Strakoše popis Danuše Nerudové.

Tak se tak vám tady trochu něco přečtu.

"Danuše Nerudová s rektorkou Hulvátem. Danuše Nerudová vstoupila do politiky jako vzor vzdělané slušné evropské političky. Bývalá rektorka, ekonomka, kandidátka na prezidentku s hesly o slušnosti a hodnotách.

Dnes označuje v televizi oponenty za proruskou sebranku, vlastizrádce nebo ruské užitečné šváby. Místo argumentů křik, přerušování, morální linč.

Tohle není ojedinělý výbuch, je to její dlouholetý vzorec. Jakmile se dotknete Ukrajiny, Ruska nebo Green Dealu, přichází agrese, nálepky, absolutní netolerance a tak dál."

Velmi zajímavý komentář, který za mě bohužel odpovídá.

Tím bych se pro tentokrát rozloučil.

Mějte se moc hezky.

Opět příští týden na viděnou a na slyšenou.