MAINSTREAMOVÝ DETOX

18:14

ČTVRTEK 25.ČERVNA25.ČERVEN 2026

Igor Červený ROZSEKAL opozici: Takhle jsem zachránil Novou zelenou úsporám! 💥

Gregor i Jan

Igor Červený ROZSEKAL opozici: Takhle jsem zachránil Novou zelenou úsporám! 💥

Přepis videa

Zobrazit / skrýt přepis

Dámy a pánové, je to tak.

Nová zelená úspora a nová zelená úspora Light mají dneska oficiálně spuštěný portál pro příjem žádostí.

Když jsem circa před 14 dny byl na rádiu Impuls, tak se mě paní moderátorka zeptala: "Pane ministře, vaše forma, tedy zvolalo vaše ministerstvo ve spolupráci s úřadem vlády, vlastně vypadá, že vy tam nemáte peníze." A já jí odpověděl pravdu.

My tam nemáme peníze.

A ona se zeptala, jak je to možné.

Já jí na to odpověděl tak, jak tady pan exministr a poslanec Petr Hladík před chvilkou řekl: "Víte, vy to všechno stavíte jen o penězích."

Ano, pane exministře, pane poslanče, dotační programy jsou o penězích.

A co čert nechtěl, já už jsem to tady říkal s vámi několikrát. Vy jste nám modernizační fond předal mínus 10 miliard Kč a stala se taková nepříjemná věc, že jste musel sám zastavit novou zelenou hospodařením a další dotační programy 10. listopadu roku 2025.

Nebyla to vláda Andreje Babiše. Nebyli to motoristé, byla to vláda Spolu a byl to ministr z dnešního pohledu, exministr Petr Hladík, co to musel zastavit a neměl náhradní řešení, protože neběžel žádný zásobník žádostí. Došly peníze, nebylo náhradní řešení.

A co jsme mohli udělat my? My jsme mohli udělat dvě věci. A já už jsem to panu exministrovi několikrát vysvětloval.

Zůstala tam malá finanční částka, která tam není kontinuálně v čase. To znamená, že bychom každý rok mohli na malou chvíli opět spustit novou zelenou úsporám a pak ji zase zastavit. A my jsme mluvili se stavebním trhem, se zástupci. My jsme se bavili s těmi příjemci dotací. My jsme se bavili s agenturami, které připravují ty žádosti a všichni nám řekli: "Proboha, to nám nedělejte. Ty výkyvy, ty neočekávané výkyvy ovlivňují ty procesy."

Stavební firmy řekly: "Dobře, tak jestli to nebudete chtít podporovat pořádně, tak my se tomu nebudeme věnovat. My nemáme na dalších zákázkách. My se můžeme ve stavebnictví věnovat i jiným oblastem, stavbám přímo, ne jen zateplováním pomocí dotací."

A tak jsme došli k názoru, že nejvhodnější a jedinou možnou variantou, jak dostat ty miliardy na ten trh, jsou skutečně ve spolupráci s bankovními institucemi formou těch úvěrů.

Někdo může říct, ale vy dáváte peníze primárně bankám. My v tento moment žádné velké peníze bankám nedáváme. My díky spolupráci s bankovním sektorem uvolňujeme skoro 50 miliard Kč v následujících několika letech, které bude stát pomocí modernizačního fondu postupně splácet 5, 10, 15 i 20 let.

A v tom je to kouzlo. My musíme ten systém vypákovat, protože vy jste nám tam nenechal žádné peníze. Prostě tam nejsou a když nejsou peníze, tak je nemůžeme rozdávat.

Pan Hladík řekne: "Tak jste mohli vzít peníze v jiné kapitole státního rozpočtu. Nedávejte peníze agrobaronům. Tam jste taky mohli vzít nějaké peníze."

Víte, to je prostě jenom nálepka ze strany KDU. Já když jsem mluvil s Českým zemědělským svazem, tak ty střední a velké podniky mi poděkovaly, protože řekli, že to předchozí nastavení vedlo jen k tomu, že spoustu středních podniků nebo větších se rozdrobilo na menší podniky a ty dotace čerpaly tímto způsobem. A ty poctivé, co to takhle nechtěli dělat, tak byli znevýhodněni vůči tomu. Takže tam je to lichá poznámka.

Mohli jste použít jiné peníze? Ano, mohli jsme se chtít víc zadlužovat, ale to by tady přece byl jakoby křik. Mohli jsme škrtnout peníze obraně, to by tady asi postavili palisády. Mohli jsme škrtnout peníze na dálniční infrastrukturu. Stát by se nerozvíjel. Mohli jsme škrtnout pro nemocnice, mohli jsme škrtnout pro školství. Ne, to jsme dělat nechtěli.

Tato vláda má priority a musíme spoustu věcí po té předchozí vládě napravovat. Takže přišli jsme na způsob, jak vypákovat ten trh, sehnat těch 50 miliard. A to není, že 50 miliard zaplatí stát, ne. To je 50 miliard, které se v následujících několika letech uvolní.

Lidé si budou moci zateplit dům a pro ty sociálně slabší, jak tady zmínil exministr pan Hladík, tak máme tu novou zelenou úsporám light.

Když se podíváte na ty naše předběžné výpočty, když si vezmete na zateplení úvěr ve výši třeba 1,5 milionu Kč na dobu 10 nebo 15 let, od pátého roku jako vy uživatel jste v plusu. Od pátého roku jste v plusu, protože ty ceny energií, které budete muset spotřebovávat, klesnou.

Nám jako státu to pomáhá v tom, že nemusíme mít potom tak velkou spotřebu energií. Vám jako klientům to pomůže k tomu, že ušetříte peníze. Pan Hladík říká, že se díky tomu nedostane na spoustu lidí. Proto jsme spustili novou zelenou úsporám light a posunuli jsme to o 2 decily.

Co to znamená? Znamená to, že pokud jste právě senior nebo jste člověk, který pobírá nějaký druh důchodu nebo sociálních dávek, tak se na vás dostane nejenom tou dotací 400 000 Kč, ale zároveň můžete opět sáhnout na dotační program klasické nové zelené úsporám, protože budete posuzování, že jste schopni splácet jistinu, úrokovou sazbu ARPSN, ale pouze tu jistinu.

To znamená, že se dostáváte do daleko větší množiny uživatelů a opět, když ji využijete, ušetříte peníze. A těch 400 000 Kč můžete použít na zateplení, výměnu oken a dveří, energetického zdroje.

Navíc jsme do celého programu přidali jeden moment nebo jeden bod navíc a to konkrétně v podobě renovačního pasu. Opět jsme to nenechali na vás, že bychom vám dali jenom portál a zkuste to nějak vyklikat. Vy tam máte z naší strany zaplacenou dotaci pro ty energetické poradce, co s vámi ten renovační pas připraví.

A pro skupinu, která spadá do superhrubé dávky plus ty dva decely, jsme ještě navíc přidali další dotaci pro napsání té žádosti. To znamená, ani v této věci jsme vás nenechali na holičkách, protože by někdo mohl argumentovat: no jo, ti, co mají peníze, se zaplatí projektového manažera, který s ním tu žádost připraví. I pro vás jsme tyto peníze připravili.

Je to jediná možná udržitelná forma financování v tento moment. A co je podstatné říct, tato forma bude garantovaná do konce října roku 2029. Nebudete překvapení. Budete vědět, že během tohoto období, od dnešního dne, když si napíšete žádost, do konce října 2029 tento program poběží.

A pokud naše vláda bude mít příležitost zvládnout dalším volebním období, opět najdeme způsob, jak to prodloužit.

Byla za mnou manželka pana Bursíka, jednoho z ministrů životního prostředí, který dokonce novou zelenou úsporám vlastně uvedl do života a řekla mi, že mi pan Bursík děkuje. Můžete si myslet o motoristech cokoliv, ale že bychom měli stejný náhled jako pan Bursík, to zcela určitě nemáme.

A víte, co řekl pan Bursík skrze svojí manželku, když jsem ji potkal na Baltském setkání zahraničních států. Děkuji, že jste zachránil novou zelenou úsporám, protože panu Hladíkovi jsem tři roky v kuse říkal, že když se takhle bude chovat k modernizačnímu fondu, že když se bude takto chovat k nové zelené úsporám, tak to zničí a je to veřejně dohledatelné. Pan Bursík to dokonce přiznal nebo dosvědčil i v médiích.

A to je zajímavé, že to je zajímavé.

Takže ne, motoristé nejsou z obounové zelené úspory.

Jsme jí zachránci.

S hounou bylo to, že tady máme nekompetentní politiky, kteří prostě roztočí ruletu a padni, komu padni, nějak to dopadne, je volební rok.

My se k tomu chováme odpovědně a novou zelenou úsporu jsme zachránili.

Takže asi nemůžeme vyjít bohužel vstříc všem, ale s těmi kartami, co nám nechal pan kolega, s tou prázdnou kasičkou jsme udělali to nejlepší možné.

A opakuji, do konce října roku 2029.

Já jsem z těch žlutých obchodovaných emisních povolenek nevyužil ani korunu. Ani korunu, paní poslankyně, já jsem to tady četl.

87 miliard z modernizačního fondu, 11 miliard z národního plánu obnovy, ani korunu ze žlutých emisních povolenek.

Takže to je prostě jako objektivní fakt, víte.

A mě fascinuje ta vláda v jedné věci.

Před volbami bojují proti emisním povolenkám. Největší zlo — zruší emisní povolenky.

Zruší emisní povolenky a teď brečí, že mají z těch emisních povolenek menší výnosy, že nemají peníze z těch emisních povolenek.

Nejlepší by bylo, kdyby ty emisní povolenky se navýšily, aby byly větší.

Tak já vám chci říct, paní Peštová, že když ty emisní povolenky mají nižší cenu, tak je to pozitivní pro náš průmysl.

Takže vlastně byste měla zatleskat, měla byste poděkovat a hledat financování nové zelené úsporám z jiných zdrojů.

Děkuji.

>> Tak děkuji.

Já využiju faktickou poznámku, protože evidentně bych se už nedostal ke slovu.

Pane Hladíku, tak ETS2.

No, já nevím, ono je to hrozně krásně socialistické.

Vy prodržíte nám všem život a následně budete tvrdit, že tím vlastně někomu pomáháte.

ETS2 není daň pro ty, co jezdí autem.

Jenom já jsem to takhle s panem novinářem, který opravdu hodně smíšel zeleně a on mi na to říká: „Ale vy si můžete pomoct tím ETS2. Vy byste tím mohl dofinancovat tu novou zelenou úsporám." A já říkám: „Ale víte, co se stane?" Ano, promítne se to do ceny paliv.

No tak co, já taky jezdím autem a já můžu mít malý dotaz.

A on řekl: „Ano, chodíte do obchodu si nakupovat třeba pečivo?" No ano, výborně.

Takže to pečivo tam někdo dováží, že? Třeba od výrobce s pekáren.

Výborně.

Jak se objeví surovina v pekárnách? Třeba právě ta mouka.

Jo, oni tam někdo doveze z mlýna.

Aha, dobře.

A někdo do toho mlýna doveze to obilí a někdo to obilí musel zklidit a někdo ho musel zasít.

Takže když si vezmete takhle celou tu trajektorii — je to věc a to máme takhle u každé z těch surovin, kterou si běžně kupujeme, že?

Aby někdo by mohl říct, ať si to zaplatí výrobci ze svého.

Přátelé, jakákoliv daň, jakýkoliv náklad se promítá do ceny, protože ten obchodník, ten výrobce to dělá z toho důvodu, aby na to měl marži.

Plánovanou sociální nebo socialistickou ekonomikou jsme tady měli a nebyla příliš efektivní.

A trh má jednoznačně zajímavé pravidlo — viz krásná kniha Bohatství národu Adama Smithe.

Takže já opravdu nezdražím nám všem život.

Víte, proč jsme to udělali ohledně těch úlev na těch energiích?

Jak říkáte vy — selektivně?

Pane kolego, vaše vláda se zpamatovala po 3/čtvrt roce od energetické krize v roce 2022 a udělala tady kumulativní inflaci 36 %.

Takže co jsme udělali my?

Snížili jsme ty OZE a ejhle nám klesla inflace a měli jsme nejmenší inflaci za x let.

Ano, děláme to s rozumem a ekonomicky.

>> Čas.

Tak nyní pan poslanec Petr Hladík, faktická poznámka.

Prosím, máte slovo.

Já mám jenom dvě otázky.

První otázka je na paní Peštovou.

Kdy zrušíte emisní povolenky, jak jste lidem slibovali? Konkrétní odpověď, konkrétní datum.

A na pana ministra — kdybych chtěl být populista a vás se ptám, vy jako pravicový populista — tak zrušte DPH a spotřební daň na pohonné hmoty a lidé budou platit o 20 Kč méně. Tak zrušíte spotřební daň a DPH na pohonné hmoty?

Děkuji.

>> Tak nyní vystoupí pan ministr Igor Červený.

Prosím.

No, tak teď jsme slyšeli velmi krásnou populistickou otázku.

Zrušte DPH, zrušte spotřební daň na palivech.

Není to náhodou v návaznosti nějakých mezinárodních úmluv EU?

Nepodléhá to náhodou, že my musíme mít na některých produktech navázané nějaké typy daní?

Já myslím, že ano, pane Hladíku. My máme přece máme dokonce nastavenou minimální spotřební daň na palivech, kterou jsme my oseká, ale došli jsme k té hranici, takže zrušit to zcela určitě úplně nejde.

My jsme to osekali z důvodu výkyvu na trhu.

Časně jsme tady zaregulovali ceny paliv, protože jsme nechtěli čekat 3/čtvrt roku a pak si říct — ejhle, 36 % — nás inflace vylezla nahoru.

Já si vzpomínám, jak jsem byl s panem kolegou od vás — spolu s panem Adamcem v televizní debatě.

Ptal jsem se ho, proč jste s tím trhem něco neudělali.

Bavili jsme se o tom zhodou okolností následně na hospodářském výboru a vaši kolegové z ODS řekli: „Měli jsme na to reagovat mnohem, mnohem dříve. Skutečně by se ta inflace dala zarazit." Vy jste nám vyčítali, že šaháme ohledně ceny paliv do trhu, že to není kapitalistické, že to není pravicové, ba co víc — že je to nebezpečné.

Udělali jsme to jako jeden z prvních států v Evropské unii a ejhle, ono to funguje.

A co víc?

Oni ti sousedé kolem nás začali kopírovat.

Takže to asi úplně špatně nebylo.

Problém je v tom, pane Hladíku, že vaše předchozí vláda nebyla kompetentní a kdykoliv uděláme cokoliv my, i dobrého, tak vy to musíte zhejtovat.

Já to chápu.

Představte si, že byste vašim voličům musel vysvětlit.

Fakticky oni to udělali, pomohlo to trhu, my jsme neudělali nic a ten trh jsme zničili tou 36% kumulativní inflací.

No tak to je pro vás politická smrt.

Vy mě tady nemůžete pochválit.

To ani od vás neočekávám.

Protože co byste řekl vašim voličům?

Víte, vy máte dražší život, protože my nejsme kompetentní, ale to nevadí. Volte nás příště znova.

Takže ne, takhle se chovat nebudeme.

Děkuji.

>> Tak nyní faktická poznámka pan poslanec Petr Hladík.

Prosím, máte minutu.

Pane kolegy, mě vlastně fascinuje ta rétorika pravicového populismu orbánovského typu.

Za naší vlády fakt byla velká inflace.

Něco jsme ovlivnit mohli, něco jsme ovlivnit nemohli.

Vy teď máte nízkou inflaci, relativně nízkou inflaci — částečně díky dobrým krokům naší vlády, částečně díky pozitivnímu výkonu ekonomiky, částečně díky vašim krokům.

Já jsem vás dneska už ráno pochválil a já vás vždycky pochválím, když budete dělat něco dobře, ale vždycky vás budu kritizovat, když něco budete dělat špatně.

Maďarská cesta, kterou vy tady objevujete a vždycky jste objevovali — stejně jako SPDA hnutí.

Ano, ve výsledku vedla ke kumulativní inflaci 47 %, skokovému nárůstu pohonných cen, energií, a také k nedostatku pohonných hmot.

Tak tady přestaňte lhát a přestaňte nám vykládat.

Naše vláda v těžké době tak udělala konkrétní odpovědné kroky, konkrétní kroky, které v kontextu všech členských států Evropské unie zachovala efektivní hospodářství České republiky, umožnila ve výsledku hospodářský růst.

My jsme měli jeden z největších hospodářských růstů na konci našeho volebního období.

Takže, respektive, porovnávejte to s ostatními zeměmi kolem nás.

Děkuji.

Tak nyní pan ministr Červený v obecné rozpravě.

Prosím.

Pane kolego, naprosto s vámi souhlasím, že na konci vašeho vládního období jste měli jeden z největších růstů. Je to dohratelné, protože jste předtím způsobil jeden z největších pádů. Tak to je taky dohratelné.

To jako ode dna se dobře odráží to, že naše mechanismy zapůsobily a vy jste je tady dlouhou dobu napadali a pak už jste od toho radši odešli. To je taky fakt.

Protože tím, že jsme snížili DPH, uvolnili jsme na tom trhu pro každou z těch firem, každou z těch domácností 10 % na energiích. To je prostě fakt. To byla cílená a řízená jednoznačná podpora trhu jako celku.

Následně přišla krize stejná jako za vaší doby. Akorát místo toho, že se válčí na Ukrajině, se začalo válčit na Blízkém východě. Opět to vykolísalo celý ten trh a my jsme jako vy mohli pracovat. Mohli jsme si říkat devět měsíců, co se bude dít. Necháme to být. A nakonec bysme asi reagovali na tu velkou statisícovou demonstraci na Václavském náměstí. A pak si řekli: „Dobře, my s tím tedy něco budeme dělat."

Devět měsíců, pane kolego. Devět měsíců jste nechali tu ekonomiku krvácet. Devět měsíců. My jsme reagovali v řádech týdnů. Setkali jsme se všemi důležitými hráči v oblasti ropy, v oblasti paliv. Bavili jsme se s nimi o tom. Snažili jsme se najít průsečík, který by byl co nejméně násilný, ale tomu trhu dočasně pomohl.

Ano, je to zásah do trhu, ale ten zákon je tady z roku 1992. Když se chystala kapitalistická společnost, tak už tehdy Václav Klaus a jeho tým, který byl podporován Margaret Thatcherovou z Anglie, když tady připravovali vlastně tu transformaci, tak už tam měli tu pozornost, že někdy se stane nečekaná událost, která vykolísá celý trh a jenom v ten moment má stát právo dočasně zasáhnout do toho trhu, aby ho nezničil.

My jsme se mohli chovat populisticky a tvrdit: „Počkáme si devět měsíců na správné signály, uvidíme, co k nám připluje, ne?" My jsme věděli, co nastane. Tak jak jsme vám to říkali v tom období kolem roku 2022, to není žádná novinka.

Takže my jsme zabránili 36% inflaci. Náš podpůrný mechanismus dočasný snížil tu inflaci. Funguje to. My máme výsledky v této věci. Já chápu, pro vás to musí být hrozné, když vidíte, že máme úspěch. Já tomu rozumím. Nicméně za nás jsou jasně vidět výsledky. V tom je ten problém, pane kolego.

Pak jste mluvil o tom modernizačním fondu, že nemůže být v mínuse. Ano. Když dojde k té nejhorší možnosti, tak samozřejmě většina těch peněz je přislíbena i ze strany státu. To znamená, když k modernizačnímu fondu dojdou peníze v ten moment, kdy je má vyplácet, tak stát za to má garanci.

No, tak to je skvělé. Takže jste vlastně využil modernizační fond jako bílého koně. No, tak to já vám gratuluju. Vy jste to dokonce přiznal. Já říkám, takhle fungovat nemůžeme, dámy a pánové. Ten modernizační fond je opravdu momentálně mínus 10 miliard a my teďka musíme najít způsob financování, abychom tam ty peníze opět nalili a to, co je přislíbeno, to, co je podepsáno, bylo legitimně vyplaceno. A takhle postupně budeme do toho roku 2027-28 to narovnávat.

Pak jste mluvil o emisních povolenek, že je zrušíme. Pane kolego, naším cílem je nezavést emisní povolenky ETS2. To prostě dělat nebudeme. Tato vláda nezavede ETS2. S tím se prostě musíme smířit. To je prostě hotový fakt.

My nebudeme prodavovat domácnostem život, abychom mohli někde nějaké peníze otáčet. To je nesmysl. To je naprosto brutální daň. Protože když se podíváte na tabulky například na Seznam zpráv – nikdo o mně nemůže říct, že bych já zrovna propagoval Seznam zprávy – ale v jejich článcích je jasně uvedena kalkulačka, která ukazuje, co se bude dít a co bude kolik stát, když ta emisní povolenka vystřelí nahoru a ona nám nahoru vystřelí, přátelé, protože to je poměrně výborný daňový nástroj celého evropského společenství.

Jak může z nás občanů svěem vytahovat peníze? Někdo řekl: „Počkejte, ETS1 je to se týká těch velkých zlých firem." No, tak pro koho ty velké zlé firmy vyrábí? Pro nás všechny svým způsobem, ne? Takže to stejně platíme my jako koncoví zákazníci. To je daň pro nás.

Navíc se s ETS obchoduje jako s komoditou spekulativně. Už jsem to tady říkal několikrát. Mnoho těch emisních povolenek je přeprodáváno a ten zisk z nich ani nejde na zelenou politiku. Jde spekulantům. To je strašné. To je úplně ustřelené.

Co děláme v tento moment? Bojujeme. Bojujeme o to, abychom cenu emisní povolenky snížili. Bojujeme o to, aby došlo k většímu kvantitativnímu uvolňování emisních povolenek, co může srazit tu cenu. Bojujeme o benchmarky. Bojujeme o vyjmutí některých průmyslů, jako jsou ty, které jsou těžké a energeticky náročné, abychom ty firmy zachránili, abychom tady zachránili výrobu, abychom zachránili pracovní místa a abychom si zachránili ekonomiku.

Ekonomika stojí na průmyslu, obchodu a službách. Je to ten první pilíř a ten musí být v rovnováze s druhým sociálním pilířem a třetím pilířem environmentálním. Když budeme neustále ten třetí pilíř používat jako zbraň a podráží ten první, tak se nám ten domeček sesype.

Ten celý systém v západním světě funguje na přidané hodnotě. Díky ní ty firmy mohou žít, mohou existovat a stát z toho získává daně. A z těch daní potom podporuje ten sociální a environmentální pilíř. To je prostě ekonomika. Doporučuju si to od některých poslanců dostudovat.

My nemůžeme tu ekonomikou neustále ničit nějakou ideologií. My musíme nacházet střídmá řešení.

Takže jasně jsem vyjmenoval, o čem teďka momentálně jednáme s Evropskou unií ohledně konkrétních kroků. Nacházíme partnery. Představte si, že německá spolková komora průmyslu a obchodu vydala v momentě, kdy mě pan premiér představuje, že jsem nominantem na tento post ministra životního prostředí, studii, která říká, že ten Green Reset jim snížil o 24 % výkonnost ekonomiky. 24 %. Chápete to? 24 % od toho, co udělali Green New Reset.

Výborně. Někdo řekne: „Tak to se týká Německa, ne nás." Tak bohužel potom neznáte tu mapu obchodu a služeb, exportu, obzvláštěparts automotivů. Na co jsou ty české firmy navázány. Když jsou na dně oni a propouští desítky tisíc lidí, tak je otázka času, kdy se to promítne u nás ve střední Evropě. A je to právě ta nesmyslná zelená politika.

A ta komora ještě řekla dost důležitou větu. Pokud bychom měli splnit klimatické cíle a zelené cíle, které si spolková republika Německa určila a v podstatě si je určila celá Evropská unie do roku 2030, 35, 40 a 45, je to investování veškerých finančních prostředků určených ve společnosti na investice ve výši 47 % soukromého a státního resortu. To nejsou nové školy, to nejsou nové dálnice, to nejsou zvyšování platů státním zaměstnancům, to jde všechno na zelenou politiku.

A ten průmysl řekl: „Když to budete pokračovat, zničíte Německo." Takže 47 % investic nemůže jít tímto směrem pouze a jedině.

Takže vidíte, že nálada ve společnosti, obzvláště evropských států, se mění.

Přidávají se k nám státy, nepřekvapivě V4, kterou jste předtím vy odmítali. My jsme za ně rádi, protože potřebujete minimálně kvalifikovanou menšinu. A přidávají se k nám státy, jako je Itálie, jako jsou Němci. Že i oni sami pochopili, že to není dobré, kam to směřuje. Že ty cíle, jak oni říkají teďka nově, jsou až příliš ambiciózní.

Je zajímavé, že když jsem teďka za poslední tři, čtyři měsíce v televizních debatách, tak vaši kolegové ze strany mi říkají: „Ne, všechny ty zelené cíle byly ideální. Některé by se měly radši hlídat."

Co jste tam dělali ty čtyři roky? Dokonce jste měli půl roku předsednictví. Za vašeho předsednictví tam padlo to ETS na domácnosti. Koho že to chválil ten komisař?

Vždyť jeho slova byly: „Já jsem ani nepředpokládal, že by se tohle dalo všechno prosadit."

A vy mě teďka budete vyčítat něco ohledně ETS? Jakoby rozjedete auto ze skály, vyskočíte a máváte na mě dole: „To co zastavíte to?" Já vám držím palce, ale nejsem si jistý, jestli to zastavíte. To je drtivý pád. To je drtivý zelený pád.

A my děláme všechno proto, abychom to auto aspoň strhli a zachránili z něho, co se dá.

Takže pane Hledíku, vaše předsednictví je skvělé, že nám držíte palce. Já si toho vážím. Jak říkala paní Peštová, já budu doufat, že až tady s tím přijdeme, například aby poslali zpátky ty peníze z ETS z toho sociálního fondu. Takže pro nás zvedněte ruku, že řeknete vašim kolegům v KDU na úrovni Evropské unie, prosím vás, podpořte je. To je správně. Podpořte je, prosím vás.

Takže když nám držíte palce, je to skvělá věc. Ale jako v případě PPURR, já potřebuji, abyste proto zvedli ruce. To stejné PPUR. Co jste tam ty tři roky dělali?

My to teďka řešíme na poslední chvíli a i ti Němci se k nám přidávají. Oni se k nám přidávají další státy. K nám se přidává hospodářská komora, která oslovila všechny hospodářské komory napříč Evropskou unií. Přes 640 signatářů napříč Evropskou unií z největších firem. Protože jako Česká republika tady máme ten klenot odpadového hospodářství a my naštěstí víme, jak to funguje, abychom to těm ostatním vysvětlili, jaká katastrofa to může být.

Co jste tam dělali tři roky? Proč jste je nevarovali? Jak je možné, že to nemá 30 aktů delegovaných? Jak je to sakra možné?

Co jste tam dělali? Evropský parlament, evropská rada, hlad ministrů. Takže já jsem rád, že se tam, pane Hledíku, jezdilo, ale evidentně neefektivně. Tohle se mělo řešit. Tomuhle se mělo předcházet.

56 miliard eur, který zaplatí každý obyvatel Evropské unie, jestli to nezabráníme té špatné implementaci. To jsou výsledky práce, ne prázdná slova. Za to my tam teďka bojujeme.

Takže já jsem rád, že nám držíte palce. Já si toho vážím a ještě daleko více ocením, pokud přesvědčíte kolegy, aby v správný moment zvedli packu, protože to má tu skutečnou váhu.

Děkuji.

Tak nyní se tedy ještě rozvednu, zali někdo si přeje vystoupit. Pan poslanec Petr Hladík.

Ano, prosím.

Jako komik, pane ministře, který řekne hodně balastu, jste uspěl jako politik za jedničku. Říká: „Sociálně tržní hospodářství je princip, na kterém stojí křesťanská demokracie všude v Evropě. Neuštve Orla létat."

Já myslím, že je dobře, že když trh ustřeluje, tak je potřeba částečná regulace. Ale já se vás tady ptám: Kdy tu regulaci zrušíte? Celá řada evropských zemí už regulaci zrušila. V Česku zatím ne. Kdy zrušíte regulaci?

Druhá věc: Ceny emisních povolenek. Vy tady těm lidem neustále lžete před volbami, že to zrušíte ty emisní povolenky. A teď tak nějak říkáte, že vlastně to úplně nejde, že za něco bojujete, nejezdíte do toho Bruselu, nejednáte s těmi lídry.

My po půl roce vlády Andreje Babiše žádné výsledky nevidíme. On na minulé evropské radě pan premiér řekl: „V červnu představí komise. Já jsem to prosadil, že v červnu představí komise úpravu emisních povolenek." Ale on si tak potichu minulý týden odjel na evropskou radu. Ani se nedotkli tématu emisních povolenek.

Kde je to představení té revize komise, kterou Andrej Babiš v březnu prosadil pro červen?

No, není. Protože podle toho plánu bude v červenci. A víme to od roku 2019, kdy paní tehdejší náměstkyně Peštová za Českou republiku schválila rozložení emisního obchodování na roky 20 až 30.

Už tenkrát v roce 19 se vědělo, že na to další období po roce 30 se začne projednávat v červenci roku 2026. A světe divu, komise to udělá přesně v tom termínu, na kterém se evropští lídři shodli už tenkrát.

PPWR. Tady možná můžeme diskutovat v té další věci.

Já ale nerozumím jedné věci. Vy jste si jako ministr vybral jednu jedinou věc, proti které teď začnete bojovat. Nic jiného jako agendu nemáte.

A já jsem na semináři, který udělala paní předsedkyně Peštová, také jasně řekl, že neudělat implementační akty tedy v České republice jako nařízení vlády nebo třeba vyhlášky, je úplná blbost. Stalo se tak několikrát a i za naší vlády jsme celou řadu legislativ odkládali. Například na řízení o odlesňování, kdy ve spolupráci s mým kolegou výborným jsme dvakrát docílili odložení té věci. Je to v evropské legislativě bohužel a řeknu bohužel opakující se věc.

Zajímavé je jiná věc: Česká republika ještě donedávna byla úplně sama a přitom ten akt začne zanedlouho ve svém plném rozsahu působit. Takže buďto všechen průmysl v Evropě to neřešil, nebo Česká republika je unikátem, nebo je něco mezitím.

Já si tady ale myslím, že v tomhletom tématu se shodneme, protože není možné, aby průmysl něco dělal, aniž by věděl, jak není možné nedát ty legislativní akty a není možné dát jasný návod průmyslu.

A znovu se dostáváme k tomu opakovanému tématu, které já tady zmiňuji velmi často: Průmysl a věci týkající se obchodu má být řízeno jednou legislativou a nemají být jednotlivé výjimky, parametry, směrnice, nařízení, certifikáty a všechny věci, které brání společnému trhu.

To, že tady mluvíme o jednom společném jediném trhu Evropské unie a přitom jich vlastně máme 27 jednotlivých trhů. Jednotlivé členské státy si dávají různé omezení, certifikáty, pravidla, vyhlášky, normy. Drtí ten evropský trh.

A já si tady dovolím říct, že to je dokonce největší problém evropského trhu v současnosti.

My teď začínáme vymýšlet ten 28. režim. To je dobře. Ale já si myslím, že tady máme zavést opravdový jednotný trh ve věci průmyslu, služeb, obchodu, dodávek a že máme bránit ten vnitřní evropský trh proti vnějšímu dodavatelům, kteří nesplňují evropská pravidla.

A my to často v České republice vidíme na konkrétních příkladech. Hasiči, památkáři a hygiena je v České republice velmi často přísnější, než je v jiných členských státech Evropské unie. A to, že ty parametry a předpisy máme stejné, potom brzdí ten jednotný evropský trh v těch dodávkách.

Tak já vás chci vyzvat, abyste jako vláda a vy jako ministr bojovali za opravdový jednotný evropský trh.

A abych vás poškádlil a popíchl úplně na konci, tak víte, co ještě brání jednotnému evropskému trhu a víte, co brání našemu průmyslu, našemu energetickému průmyslu a našim obchodním vazbám a vztahům?

Tak to je euro.

To, že prostě nemáme v České republice euro a přitom drtivá většina obchodů a průmyslu obchoduje v eurech.

Zobrazena první část přepisu (27 787 z 34 260 znaků).