MAINSTREAMOVÝ DETOX

15:10

PONDĚLÍ 22.ČERVNA22.ČERVEN 2026

TV poplatky jsou asociální a nemravné. Kupka se radikalizoval, dravec ale není. | Miroslav Korecký

XTV

TV poplatky jsou asociální a nemravné. Kupka se radikalizoval, dravec ale není. | Miroslav Korecký

Přepis videa

Zobrazit / skrýt přepis

Podtrženo, sečteno a dnes pan Miroslav Korecký.

Dobrý den.

>> Dobrý den.

>> Teplo, co?

>> Strašně sto stupňů.

>> Dusno.

A dusno taky v dnešních příspěvcích.

Pane Korecký, podívejte se. Český rozhlas a Česká televize vyhlásili výstražnou stávku. Projeví se také ve vysílání a je to tady to zavání s pacáky.

Dalo se to čekat, že to bude jedna z největších bitev asi Babišovy vlády a skoro bych si netroufal si odhadnout na začátku vládnutí Andreje Babiše, že do toho půjde do tohoto střetu.

On není úplně, myslím, statečný člověk v tom, že chce jít do čelních střetů s lidmi, že chce mít plné Václaváky proti sobě a chce být kritizován, poplván a tak dále. On chce být milován všemi a tímto za to milován opravdu nebude, aspoň částí společnosti a minimálně televizí a rádiem.

>> Teď už ale nezbývá, než aby to dotáhnul do konce.

>> No, bylo by to asi hodně potupné, kdyby v tuhle chvíli prostě zatroubil na ústup.

>> To by byly titulky – kdo skutečně vládne na Kavčích horách.

>> Mhm.

>> No a myslíte, že to tak má být, že lidi v médiích mají stávkovat?

>> Jako lidsky se jim nedivím. Jsou tam zaměstnaní, někteří jsou tam desítky let, asi mají i tu práci rádi a se vždycky to snažím pochopit, proč to lidi dělají. Já jsem nikdy nestávkoval za to, abych mohl někde zůstat, ale chápu to. Prostě mají tu televizi rádi.

Tak jako z toho lidského pohledu se tomu nedivím, ale prostě to by asi bylo v každé fabrice nebo v každém nějakém jiném povolání – že člověku není úplně příjemné odcházet proti své vůli z práce, pokud tam tedy skutečně nastane nějaké propouštění.

>> No a co myslíte, jde skutečně o ohrožení nezávislosti těch médií?

No, dneska jsem četl od pana Hladíka, bývalého ministra životního prostředí, že už to začalo, že ho pozvali do televize, do nějakého pořadu a pak to odvolali a on z toho vyvozuje – už to začalo, už se bojí vlády a už mě nechtějí. On spíš s ním nikdo nechtěl jít do té diskuze, ale to je jiná věc.

No, já to samozřejmě považuju za takové – stihám – jako chápu zase ty lidi. Oni si představují, že tam Andrej Babiš bude chodit ráno a jim určovat na ranní poradu, o čem mají točit a vysílat.

Já jsem v té televizi 17 let pracoval, byť jenom jako externě, ale za tu dobu jsem zaslechl lecos – kdo tam zrovna telefonoval z politiků, kdo volal generálnímu řediteli, kdo volal šéfovi zpravodajství kvůli něčemu, aby se něco nevysílalo nebo aby se něco naopak vysílalo.

Takže v té formě té úhrady toho vysílání to fakt není. To je někde úplně jinde.

No a vy sám, jste pro jakou formu financování?

No, věcně uznávám, že poplatky jsou nejmíň efektivní způsoby bírání peněz od lidí. Jsou totálně asociální – kdy prostě Andrej Babiš nebo pan Křetinský nebo pan Tykač platí úplně stejně jako poslední babička někde z Bruntálu, nebo nebo vy.

Ale to je úplně něco jiného než daně, kde se daní skutečně váš třeba výdělek nebo prostě vaše spotřeba a tak dále. Tady je to prostě daň za hlavu a to je v situaci, kdy lidé nad 75 let tvoří 8 % populace a platí více než čtvrtinu vlastně příjmu České televize, tak to je nemravné.

To je ten věcný pohled. Ten politický – eh, říkal jsem, trochu jsem nečekal, že Andrej Babiš do toho střetu půjde, ale na druhou stranu si nejsem úplně jistý, jestli tím vláda neztratí příliš mnoho času a nevykrvácí se na tomhle tématu příliš mnoho, když tady je spousta jiných, mnohem větších problémů, než jak se platí televize.

>> Česko může mít v roce 2040 fotbalové euro se Slovenskem a Rakouskem, řekl Kubka.

Je to možné?

>> Je to krásný slip. Připomněl bych, že před minulými volbami tými 21 slibovala, že udělá celonárodní anketu o národního ptáka a vyhlásí národního ptáka. To je takový slib podobného druhu a nic takového se nestalo.

Tak jenom stále čekám, kdy toho ptáka vyhlásí. Vím, že tady sliboval už leckdo leccos. Byli tady taky politici ODS, pan BM sliboval olympiádu v Praze a podobné věci. Slibovaly se tady haly pro kdekoho a já nevím co. Je to takové úsměvné.

No, jako říkat v opozici, že uskutečníme fotbalové euro, je moc hezké, když máme alibi, že skutečně to nespadne na nástup.

>> No a teď to frčí zrovna.

>> No, ještě s tím výkonem, který tam podáváme...

>> Africká republika 1:1.

A zase by to byl elegantní způsob, jak se na to dostat na ten šampionát, protože pořadatelská země vždycky má automaticky zaručenou účast. Protože s těmito výkony myslím, že nemáme šanci na další žádný světový podnik vůbec postoupit.

>> Když vidíme podobná vyjádření od politiků, tak jak jste to popsal – toho druhu, je to neklamné znamení toho, že se blíží volby nebo že jim tečou nervy kvůli průzkumům?

No, je to pokus všech těch opozičních pěti opozičních stran na sebe nějak upozornit. Skutečně v tom dnešním mediálním světě, kdy ta média moc nezajímají ty vážné věci a naskakují na takovýhle razantní výroky a podobně bláznivé sliby, jako je toto, tak trochu lidsky chápu ty politiky, že chtějí být v těch novinách, v těch televizích, rádích, být v těch titulcích.

Ale jestli toto je cesta k tomu, aby se dohnal hnutí, ano, a v příštích volbách vyhrál – to si nejsem úplně jistý.

Mně tam, pane Korecký, naskočila hned taková věc se Slovenskem. Když si vzpomenu, co představitelé Spolu a ODS eh všechno byli schopni říct směrem ke Slovensku a k nejrůznějším slovenským akcím a osobnostem a tak, tak si říkám, jestli je ta spolupráce naší země se Slovenskem pro ně vůbec možná, jestli vůbec chceme s fašistickým státem mít něco společného.

No, spolupořádání a tam fotbalové euro.

No, je to samozřejmě asi v roce 2040 tam nezůstane Robert Fico ještě, ale kdo ví, co bude v té době.

Ale právě k těm vztahům, které tam byly, tak zrovna se Slovenskem dělat nějaké holporty pro ODS se tomu taky divím, ne?

>> Mimochodem, pozorujete nějakou změnu v tom, jak se vyjadřuje pan Kubka? Já totiž mám pocit, že se radikalizoval.

>> No, určitě. Tam je vidět, že jsou kolem něj marketéři – určitě. Jako víme, paní Kubka, jaké jsou jeho plusy, mínusy. Je to takový typ přemýšlivého politika, inteligentní, dobře komunikující, takový, jako každá matka by chtěla mít takovéhleho syna, ale nevím, jestli úplně každý člověk by chtěl mít takového premiéra, protože to není úplně ten dravec, na který jsme si tady zvykli, typu Paroubek, Topolánek, Babiš, Klaus a tak.

Takže on asi poslouchá ty rady a mluví tady o dlužnících a o parazitech a slibuje podobné věci a vysílá tam videa, trochu směšná, na tom Facebooku, ale kdo ne.

>> Asi dneska německá vláda tvrdě doplatí na covidový chaos. Za roušky musí doplatit nejméně miliardy.

Pane Korecký, ono se to nakonec celé otevře, co bylo kolem covidu.

>> A tolik let zpátky už a ještě tady nás dobíhají ty staré hříchy.

No, byla to úplně z dnešního pohledu člověk má pocit, že když byl vyprávěl dětem, že už to bude pohádka, jako co to bylo za dobu, co se tady dělo.

Právě všechny ty otevírání, zavírání, kde čeho a roušky a podobně.

No, jako ten, kdo tehdy skutečně si naslnil prst a chytil správný vítr a byl schopen někde nakoupit levně roušky a prodat je stonásobně dráž státu nebo jiné služby, tak dneska je z něj kapitalista a je totálně za vodou.

To je to samé v případě Německa.

Tam prostě taky vláda nabídla obrovskou sumu za roušky.

Pak to zase začala stahovat tu cenu vláda a evidentně to tady vysoudili zpátky ti podnikatelé a vláda bude platit.

No, jo.

A domníváte se, že vůbec je možné, že by někdo byl nakonec postavený třeba před soud a musel tu zodpovědnost za tu celou akci nést?

I ty vakcíny, ty nákupy?

Takže to je... no, jako není o tom moc slyšet, že by nějaká tady centrála protizločinecká, mafiánská, tady vyšetřovala nějaké covidové případy.

Já mám pocit, že to tam bude hodně na hraně. Prostě ten stát v tu chvíli samozřejmě podlehl totální hysterii, obavám, co bude.

Nikdo nic nevěděl.

To si přiznejme, že jsme fakt nikdo nevěděli, co, jestli tady všichni pomřeme, nebo jestli se to přežene jako nějaká větší chřipka.

Dále, tak stát prostě podlehl panice, nakoupil prostě šílené věci, se tuny vakcín se tady pak spalovaly v pecích, roušky a respirátory a všechno.

Radši zapomenou na tu hroznou dobu.

Dobře.

Jan Wolf, to je jeden z nejvýraznějších lidovců a představte si, co vyprávěl tady v XTV.

Motoristé říkají věci, které jsou pro mě normální, říká lidovec výrazný.

Jo, lidovci naopak tradiční hodnoty opouštějí, říká Lidovec.

Na Vltavské má po naší generaci zůstat kulturní budova, říká Lidovec.

No, tak co si o tom myslíte?

No, Jan Wolf je známý, že patří k takovému tomu konzervativnějšímu křídlu v KDU-ČSL a to dneska nemá úplně v té straně na růži chustláno.

Pan Grolich to vzal pevně do rukou a už jsem neslyšel dlouho slovo lidovci.

Všude jsou jenom noví lidovci.

Oni si na tom dávají opravdu záležet, aby to vyslovili vždycky s tím nový.

My nemáme s tou KDU tady nic společného a pan Grolich to táhne kamsi, nevím, někam do IDového směru, někam, kde je dneska Piráti, nebo možná trochu ODS, trošku TOP 09 a možná trochu i Piráti, nevím.

Eh, ti, co tam jako léta razili nějaký ten konzervativnější směr, tak samozřejmě sténají, ale čekají, co bude, no, protože ta strana je totálně na huntě, má kolem 2–3 % preferencí a zatím tedy se nezdá, je to není dlouho, ale je to už zase asi tři měsíce, co nastoupil pan Grolich.

Zatím ty preference to tedy moc nezaznamenaly.

Těžko říct.

Čtete v tom vyjádření, protože ten titulek na XTV se vždycky dělá přesně také, jak to bylo řečeno.

Čtete v tom vyjádření, že tady výrazný lidovec přeskakuje k motoristům?

Nedivil bych se tomu.

No, samozřejmě tady on myslím, že na pražské kandidátce nějak výrazně neuspěl, nebo jestli sám odstoupil, už si nepamatuju, ale není tady v tom výběru, která by měla...

No, on je zastupitelem dneska.

Dneska je, ale jakoby v těch podzimních volbách myslím, že je buď upozaděna nebo tam není vůbec na té kandidátce, protože tam oni se spojili teď právě s Prahou sobě, tuším, a nebyla to Piráti snad ne, ale byla to taková jako liberálnější kandidátka, aby uspěli v té Praze, která je liberální a lidé jako pan Wolf a jako jsou další, samozřejmě zejména té jižní Moravě, tak ti samozřejmě to nesou těžce, ale rozloučit se s tou stranou, když často ti lidi byli 30 let, tak není tak jednoduché.

Vidíme to i na ODS.

No, ti lidi, kteří odcházeli k panu Kubovi, tak taky to bylo velmi těžké rozhodnutí.

Umíte si ho představit u motoristů?

Ale asi ano.

On je prostě motoristé jsou konzervativní ideově.

E, jako nevím, nějaká pravicovost, levicovost.

Nezaznamenal jsem úplně u pana Wolfa, že by byl nějaký výrazně takový ten sociální typ, že by razil nějakou levicovou politiku, tak asi nevidím v tom problém.

Mhm.

Hormuský průliv je otevřený, oznámil Venc.

To je zvrat.

Je to zvrat a je to nádherný konec té války.

Máme otevřený průliv.

Před válkou byl tedy taky otevřený.

Pak jsme tam jako pár měsíců bombardovali Írán, nebo my tedy Spojené státy a Izrael bombardovali Írán.

Chtěli změnit režim, chtěli nastolit demokracii, dát vládu opozičním silám, zničit jaderný program, jako nic z toho se nestalo, ale budeme mít zase otevřený průliv, jako byl vždycky před válkou.

Trošku to jako vyčerpalo Spojené státy vojensky a ekonomicky a trošku to zničilo světovou ekonomiku, která tady jako těžce dýchá pod krizí vzniklou cenami pohonných médií a vším.

Co bude dál?

Věříte jim, že to zůstane?

No, věřím jim, že Spojené státy musí to ukončit, protože na podzim jsou v Americe volby a Amerika nemůže vstupovat jako válčící země.

Když Donald Trump slíbil, že tu válku brzo ukončí, to by byla totální prohra.

Myslím, že Donald Trump musí z té války odejít.

Teď jsou různé pochybnosti, jestli ta skutečně ta dohoda bude nebo... No, on to samozřejmě prodá jako obrovské vítězství, největší vítězství v dějinách Spojených států a celá Evropa, celý západ mu to odkýve, jenom aby radši už ten mír byl, aby zase se tedy dovážel benzín a dovážela ropa z Perského zálivu a díky bohu za to, ale prostě úplně zbytečná válka bez jakýchkoliv výsledků.

Mhm.

Ukrajinský dron zaútočil na autobus s běloruským dětským týmem.

Píšou první zprávy.

To je hrozný.

No, jako... víte, o čem to je, že ti Ukrajinci teda taky si neberou, jako taky jim není svatý.

Oni ty drony mají tu v uvozovkách výhodu, že vždycky můžete to svést na to, že ten dron se nějak zbláznil a tu dopadne do Rumunska, tu dopadne do Polska, já nevím kam.

A nebo dokonce říct, že vlastně váš protivník ho vlastně přeorientoval někam a zmátl a on prostě pak si dělal, co chtěl a narazil do něčeho úplně jiného, než oni chtěli.

Když ta válka začala, pamatuju si, jak Miroslav Macek napsal na sociální sítě: "První obětí každé války je pravda" jako ta skončí jako první a přesně to se stalo.

Přichází k nám takové různé filtrované zprávy.

Máme věřit tomu nebo tomu.

My tady věříme spíš Ukrajině, protože Rusko je nepřítel, ale samozřejmě ta pravda je vždycky plastická a viděli jsme to i v těch válkách, kde americké síly zasáhly školu plnou 200 dětí, všichni mrtví a prostě řeklo se, že se to vyšetří do dneška, ne?

Ne, o tom nepadlo slovo, jako jo, to jsou prostě takové ty smutné stránky každé války.

Cítíte, že už i tady se blíží konec?

Těžko říct, jestli Donald Trump, když si uvolní ruce v Íránu, jestli si je tedy uvolní, tak jestli se víc pustí do té války na Ukrajině, ale bude záležet na tom, jestli jako obě strany už budou mít dost války a budou to chtít ukončit.

No, zatím u pana Zelenského se to moc nezná, nezdá se, u pana Putina taky moc ne.

Bude to ještě asi hodně dlouhé vyjednávání.

Čeká nás tropický víkend.

Co budete dělat?

Eh, co budu dělat? Bazén nějaký nebo něco? Ještě jsem o tom ani nepřemýšlel, ale tak něco asi velmi takovéhoto jednoduchého, méně vyčerpávajícího. No, protože 35 let, to je už hodně starší člověk.

Dobře, těším se na příště.

Na shledanou.

Podobně.

Hezký den.

Potrženo, sečteno. A naším hostem byl pan Miroslav Korecký.