Babiš nevyměkl a vytáhl z ČT to nejhorší
Babiš nevyměkl a vytáhl z ČT to nejhorší
Přepis videa
Zobrazit / skrýt přepis
Zdraví vás Petr Holec.
Tohle je pořád na férovku a se mnou ve studiu sedí můj parťák, politolog Jan Kubáček.
Honzo, po dlouhém trápení oznámila vláda Andreje Babiše, že plní jeden z bodů svého programového prohlášení a zruší poplatky, nebo já tomu říkám tak, jak to je — extra daně za Českou televizi a Český rozhlas. Od 1. ledna roku 2027 a převede jejich financování pod státní rozpočet.
Obě ta média — Česká televize a Český rozhlas — okamžitě reagovali, že se historie opakuje jen trochu jinak, a chtějí stávku, ale to není podstatné.
Já myslím, že vláda ukázala, že se nelekla toho, vlastně — já bych řekl — té fronty odporu, která se proti ní zvedla. A sice opozice kompletní proti tomu, ač ODS kdysi to měla ve svém programu, taky chtěla zrušení těch poplatků. Prezident Petr Pavel to samé, pražský mainstreamová média to samé. Ještě do toho máme chvilkaře Mikuláše Mináře. Ten má super téma. Ten myslím, že se modlí teď, aby to téma přežilo co nejdýl.
Ale jak mnozí si mysleli, že se vláda lekne a cukne, tak necukla a prostě řekla: "Plníme tento slib a poplatky se ruší od příštího roku."
Já ji zase tak odvážně nevidím, protože já patřím k těm málo, kteří budou tady ty další měsíce být a říkali jsem, když měnit, tak měnit pořádně. To znamená — z principu — já si uvědomuju, že teď se okamžitě ozývají názory: "No, tak to by se nikdy nic nezměnilo, oni by to zasekali, táhlo by se to roky."
Ale já mám problém ten, že jednak bych očekával, že vedle toho — a pevně věřím, že to tentokrát už projde — rozšíření kontroly NKÚ, Nejvyššího kontrolního úřadu na Českou televizi a Český rozhlas. Já si říkám: dobře, 15, 16 let, 20 let — proč to dávno není? Je to věc standardní a obvyklá, protože někdo na Kavčích horách a v mimořádné třídě nechce, aby to tak bylo. To je velmi jednoduché.
Jasně. A má to podchycené ve sněmovně, ale očekával bych, že se změní spousta věcí, které souvisí s transparencí, vynakládáním těch rozpočtů obou médií, obecně hospodařením, přístupem k divákovi. Ale přiznám se, že bych očekával, že se budeme bavit i o tom, jak v roce 2026 ta média budou podávat tu službu informační, jaká bude tam pluralita, jak nám bude garantováno, že se budou řešit témata, která opravdu nás obklopují — ať je to otázka právního práva, spotřebitelského práva, umělé inteligence, praktičných věcí.
Tohle všechno padlo.
Já tady čekám, že to opravdu bude fakt nemilosrdný boj dvou barikád, kdy to bude postavené: buď seš se mnou, nebo seš proti.
Pravdou je, že kuriózně ta tvrdá jádra politiků budou šťastná, protože nemají v podstatě moc co na práci a nemají jiná témata. Ve státním rozpočtu je to vjedeno, vědí to všichni zúčastnění, takže to bude jakoby hodnotová bitva, ale nebude to nic hezkého a věci to nepomůže.
Rozebereme. Já pokud jde o princip, tak bych byl za princip, že kdybych měl tě slovo, tak bych připravil zákon, že bych obě ta média připravil k privatizaci, a kdyby je někdo nechtěl, tak by se vypnula. Takže já jsem ještě míň spokojený než ty, ale na druhou stranu jsem realista a chápu, že tohle je vlastně v současné politicko-společenské situaci maximum možného, co ta vláda dokáže.
Podívej se, jak je celá ta debata činknutá od opozice, médií a dalších neziskovek, tak že vlastně dělají to, co jsi zmínil — chtějí vlastně dát v obou těch médiích, která jsou státní z principu — veřnoprávnost je jen eufemismus a každej to ví — jasnější zadání. A tak prostě není to možné, protože všichni okamžitě na ni skočí a řeknou: "Vy chcete snad psát programový program v obou těch médiích? Vy chcete snad řídit porady redakcí politických?" atd.
Ta debata je, tak bych řekl, chorá a vykolejená z kolejí racionality a rozumu. Víc není možné.
A proto říkám: pro mě je tohle Pyrrhovo vítězství. Takové je to — není to na šampaňské, je to na prosecco — že mě ta vláda zbaví extra daní za českou televizi a Český rozhlas. Zvlášť Českou televizi vůbec nekonzumuju a už nechci konzumovat a nechci jí extra platit.
Jasně, bude se to platit i z mých jiných daní, bude se to platit ze státního rozpočtu, který plníme daněmi. Ale vláda nás osvobodí od ještě další extra daně.
Což mě vede k tomu, že vláda jiné věci moc nebude zvládat a nebude mít na ně peníze. A proto se upne pozornost na tuto mediální internetovou daň a udělá se z toho takový fetiš.
Ale ono v celém rozpočtu je to málo peněz. Ono pro média je to strašně moc peněz, ale pro státní rozpočet je to málo peněz.
Hele, nás to nezruinuje, ekonomiku to nezlepší. Pravda je, že řekněme si otevřeně — ti nejchudší to platit nebudou.
Změna od koncesionářských poplatků a platby skrze mandatorní povinný výdaj, který je vlastně ošetřen zákonem a je tam jakoby pevně dán — je v tom rozdíl. Kdo opravdu je chudý a de facto přímé daně neplatí — protože samozřejmě konzumuje, platí za elektřinu, za fungování, takže stejně jako něco do daňového systému pouští, ale přímé daně neplatí — ten má jednu jistotu: že za rozhlas a televizi platit nebude. Případně jejich internetové chroupání.
To je mimochodem taky jedna z věcí, kterou jsem si myslel, že by se vlastně legislativně dalo ošetřit a vyřešit. Protože je tam spousta nových formátů, je tam internetová konzumace. Prostě ty nároky na ta média jsou dneska úplně někde jinde.
To se nestane.
Proč se vnímám do značné míry obětí za tuto událost?
První — protože jsem si chtěl kupovat nový spacák a vím, že si ho musím koupit rychle, protože zdražují, bude kruté nedostatky, ne?
Do konce roku nás čeká spacák obraňující se ve sněmovně v senátu, kde nás to napadne.
Hele, podle mě bude nějaký byznys jako Airbnb nebo něco, nějaký sharing spacákový, takže možná neurčitě takhle. Takže říká, že kdybych koupil nějaké mega spacáky, tak to ještě můžu rozvíjet kvůli byznysu.
To by se živilo. Takhle redakční skupina, dramaturgická dvojice, tvůrčí skupina — bratři v spacáku.
Aha. Aha. Vidíš.
Tak to první.
Druhá věc je, že samozřejmě má to, že bude blokovat úplně zbytečně sněmovna, protože pro spoustu politiků to bude titulování.
A kuriózně vlastně mám dojem, že největší chmuřy teď mají dvě skupiny — a to jsou opoziční politici, protože opravdu přemýšlí, co udělat, aby je nepředbíhal a nesebrал jim drive Mikuláš Minář a podobné iniciativy. Protože musí se nechat, oni to umí.
A fakt si myslím, že dneska je opozice trochu z toho nervózní a říká si: "Sakryš, my budeme teda blokovat sněmovnu, ale to není tak sexy místo. Ten Minář a další podobní to budou dělat na ulicích, budou to dělat okolo České televize, Českého rozhlasu, budou dělat k tomu různé happeningy."
Nepřebijeme to." A druhý, kdo má reálné obavy, tak je podle mě pan prezident, protože on to bude chtít bojkotovat, ale zároveň se bude pokoušet vytvářet a chtít pro před národem odehrát, ale že není jako člen opozice, což jako v tomhle je pitomé, protože tady seš buď pro nebo proti.
Férovku můžete poslouchat na Apple podcastech, Spotify a taky, jako vždy, na gazetyist.com platformě, která se teď přejmenovala na opiniio.com. Navede vás to tam samo.
Díky za poslech a mějte se co nejlíp.






